Няма да е несправедливо да кажем, че Ричард Брансън е Илон Мъск на деветдесетте.

Сега обаче сме 2018 г. и светлината на прожекторите е насочена към собственика на Tesla и SpaceX, който жъне успех след успех главно чрез космическата си компания.

В началото на тази седмица Мъск изстреля и най-тежката ракета, пращана някога в космоса.

„Завидях малко“, признава Брансън пред CNN.

Милиардерът, който се опитва да прати туристи в космоса чрез компанията си Virgin Galactic, нарича изстрелването на ракетата Falcon Heavy “необикновено“.

„Всички се справиха фантастично“, казва британският сър по време на събитието Goldman Sachs 10 000 Small Businesses Summit, проведено във Вашингтон.

Илон Мъск вдигна летвата невъзможно високо. Освен че SpaceX изстреля най-тежката ракета в космоса, компанията направи революция, като разработи технология, чрез която ракетите се приземяват обратно на Земята, позволявайки да се използват повече от веднъж.

„Това е навярно най-вълнуващото нещо, което някога съм виждал“, казва Мъск по темата.

Винаги шоумен, той се възползва от дебюта на Falcon Heavy, за да направи поредния си маркетингов трик – с ракетата в космоса полетя и модел Tesla Roadster, като зад волана бе поставен манекен, облечен със скафандър, докато от радиото на колата звучи песента Space Oddity на Дейвид Бауи.

Снимките на реещата се в безтегловност кола обиколиха света и реално станаха по-популярни дори от самата Falcon Heavy.

Ричард Брансън посочва, че ще е „много разочарован“, ако не изведе хора в космоса през идните няколко месеца.

Virgin Galactic се конкурира в това начинание не само със SpaceX, но и с Blue Origin, собственост на най-богатия човек в света и собственик на Amazon Джеф Безос.

„Надяваме се, че Virgin Galactic ще бъде първата от трите компании, която ще изведе хора в космоса“, казва Брансън.

По думите му, 800 инженери работят, за да се уверят, че технологията на Virgin Galactic е сигурна. „Ще чакаме тяхното потвърждение, преди да вкараме някого там“, казва британският бизнесмен.

Брансън приветства решението на президента Обама да позволи на НАСА да работи с частни компании, вместо да прави всичко сама, визирайки, факта, че SpaceX е първата частна компания, която изстрелва сателити и товари, собственост на правителството на САЩ.