Британско-австралийският минен гигант Rio Tinto се извини за изгубването на малка радиоактивна капсула, за която се смята, че е паднала от камион и която предизвика радиационна тревога в някои части на обширния щат Западна Австралия.

От Rio Tinto казват, че работят с властите, за да се опитат да намери радиоактивна капсула, съобщава BBC. Тя съдържа малко количество радиоактивен цезий-137, който може да причини сериозно заболяване, ако бъде докосната, допълва изданието.

Радиоактивната капсула е част от уред, използван за измерване на плътността на суровината в желязна руда, посочва Reuters.

Уредът е бил взет от специализиран изпълнител от мината на Rio Tinto в Гудай-Дари на 12 януари. Когато е бил разопакован на 25 януари, измервателният уред е намерен счупен, липсвал един от четирите монтажни болта, а винтовете на уреда също са изчезнали.

Капсулата е изгубена между градовете Нюман и Пърт, между които разстоянието е около 1400 км.

Властите подозират, че вибрациите на камиона са причинили разхлабване на болта и радиоактивната капсула е изпаднала от уреда в опаковката и след това от пролука в камиона, пише още Reuters.

Властите предупреждават хората да останат поне на пет метра от капсулата, ако се натъкнат на нея, тъй като по-близкия досег до нея може да причини радиационни изгаряния или лъчева болест, въпреки че добавят, че рискът за това е сравнително нисък.

„Освен че напълно подкрепяме съответните органи, ние започнахме собствено разследване, за да разберем как капсулата е била изгубена по време на транспортиране“, казва в изявление главният изпълнителен директор на Rio Tinto Iron Ore Саймън Трот, цитиран от BBC.

Инцидентът се случва на фона на опитите на компанията да подобри репутацията си, след като беше обвинена в унищожаване на свещени аборигенски скални убежища в Западна Австралия.

Rio Tinto взриви скални убежища на 46 хил. години в ждрелото Джюкан, за да разшири мина за желязна руда.

Инцидентът предизвика голямо недоволство, което доведе до оттеглянето на няколко от топ шефовете на компанията, допълва BBC.