Рискът една от страните-членки на еврозоната да излезе от валутния съюз през 2011 г. е едва 7%, смятат експертите от анализаторската организация IHS Global Insight, пише Bloomberg.

Вероятността от подобно събитие през следващите пет години, според аналитиците, не надвишава 20%, а рискът от „ускорен срив" на съюза до 2015 г. е равен на 5%.

От IHS смятат, че независимо от дълговата криза в региона, валутният съюз на 16-те държави ще остане преди всичко непроменен, защото лидерите на страните използват всички възможни ресурси, за да предотвратят разпадането му.

„Колапсът на еврозоната би подкопал всички усилия за постигане на политическа и икономическа интеграция от десетилетия, както може да нанесе сериозни щети на общия пазар", цитира агенцията мнението на аналитиците Хауърд Арчър и Тимо Клейн. „Изправени пред подобен риск европейските лидери ще положат огромни политически усилия и ще привлекат ресурси за предотвратяване на разпада".

Днес еврото е официална валута на 16 страни от ЕС. Естония ще влезе в еврозоната през 2011 г.

Безпокойството за бъдещето на европейския финансов сектор и евентуалното задълбочаване на дълговата криза в Европа не стихват на пазарите в последно време.

Ирландия, която е подвластна на проблемите в банковата система, се обърна в края на ноември за помощ към ЕС и МВФ. Двете организации одобриха подкрепа в размер до 85 млрд. евро. Гърция избегна фалит през този май, в замяна на строги мерки за намаляване на дефицита срещу кредитна подкрепа от ЕС и МВФ.

Сега страховете на инвеститорите се насочиха към такива страни като Португалия и Испания. Международната рейтингова агенция Moody's постави под наблюдение, с възможно понижаване на дългосрочния рейтинг на държавните облигации на Португалия на ниво А1 и аналогичен краткосрочен рейтинг Prime-1. Основните причини за решението на Moody's включват несигурността около дългосрочната икономическа стабилност на Португалия и опасенията свързани със способността на страната да получава достъп до капиталовите пазари при изгодни цени.

Moody's също така са обезпокоени за евентуалните последици от оказването на допълнителна подкрепа на банковата система върху задлъжнялостта на правителството.

Агенцията също така постави кредитния рейтинг на Испания под наблюдение за евентуално понижение в средата на декември. Като причина за действията си тогава от Moody's изтъкнаха нарастващите задължения на страната, както и необходимостта й от финансиране през 2011 г. От агенцията имат и опасения по отношение на контрола на централната власт над местните управления по отношение на постигането на структурни подобрения в общото финансово състояние.

Оттам обаче подчертаха, че продължават да считат, че Испания е в много по-добро положение относно кредитите си в сравнение с другите изпаднали в затруднение страни от еврозоната. Това е отразено и в значително по-високия рейтинг на испанската държава. По тази причина, след като изтече периодът за наблюдение от Moody's вероятно ще заключат, че рейтингът на страната ще остане в категорията Aa.