Историята на Пепе Ромеро и Еухения Диас, и двамата на по 35 години, може да послужи като вдъхновение за мнозина. През последните години те правят няколко любопитни промени в житейския си път, а сега работят върху проекта на живота си. Преди обаче да стигнат до него, вземат нещата в свои ръце, което в никакъв случай не им спестява трудните моменти. Носи им обаче много позитивен заряд, удовлетворение и вяра, че каквото решат да направят, могат да го постигнат. Сега по техния път са тръгнали много други хора, пише Insider.

През 2012 г. Ромеро и Диас се преместват от Испания в Лос Анджелис. Въпреки медицинското си образование, през 2014 г. Диас решава да създаде марка за чанти и да се посвети на развиването на този бизнес. Успехът в това начинание кара Ромеро да напусне работата си в архитектурна фирма, за да й помага. Пет години по-късно компанията хлопва врати, защото двойката решава да промени тотално начина си на живот.

„Реновирахме един кемпер и пътувахме из Европа няколко месеца, когато ни хрумна идеята да построим собствена къща“, казва Ромеро. Част от решението е вдъхновено от техния опит в трансформациите - това на кемпера им.

Когато го купуват на старо, те проучват оферти за трансформация. Всички те обаче са прекалено скъпи.

Не можехме да си го позволим, казва Ромеро. Затова двойката е принудена да строи сама. “Разбрахме, че можем да направим всичко, ако се постараем и учим”.

Когато работата по кемпера е приключена, Еухения и Пепе осъзнават, че ръчният труд им харесва и решават да се впуснат в нов проект: изграждането на малка къща.

„Когато стана дума за изграждане на къща, наемането на някой да го направи не беше това, което искахме, тъй като вече бяхме разбрали какво е усещането да правим нещата сами“, казва Ромеро. Така двойката започва да строи малка къща в Алентехо, Португалия. В градчето има около 30 души, повечето от които възрастни.

Първоначално двойката търси запусната къща, която може да реновира сама. Ремонтът на вече съществуваща структура изглеждал като нещо по-постижимо и лесно за изпълнение.

“Но всички руини, на които се натъкнахме, не бяха това, което търсихме“, казва Ромеро. Много от сградите, които откриват, били незаконни и лошо поддържани. Така се стига до решение да потърсят земя, на която да започнат да строят от нулата.

„Намерихме нашия имот след няколко седмици, подписахме споразумението и се преместихме с нашия кемпер да живеем в него”, казва Ромеро.

Парцелът, който Ромеро и Диас купуват, е с площ от почти 4900 кв. метра. Къщата обаче заема само малка част от нея. Освен да вдигне дом със собствените си ръце, двойката иска и да води максимално пестелив начин на живот, задоволявайки всичките им нужди. Затова решава да отглежда собствената си храна. Огромната площ предразполага към това и освен това предлага уединение, тъй като най-близките съседи са далеч.

След първите няколко години осъзнахме, че нямаме нужда от толкова много пространство, за да отглеждаме храната си, казва Ромеро. Двойката не споделя колко точно е платила за земята.

Първите няколко дни от строежа на къщата се оказват най-трудните. Проектът е готов, планът за действие - също, но Ромеро си спомня, че в един момент е попитал:

„Дали току-що не отхапахме повече от това, което можем да сдъвчем?“

И тогава идва помощта. Предишните собственици на земята любезно предлагат да помогнат.

„Присъствието им през тези първи дни помогна много“, казва Ромеро. „Беше страхотно и огромен тласък, тъй като онези първи дни бяха най-сложните.“

Двойката започва да строи малката къща през декември 2020 г. Междувременно живее в кемпера през първите дни на строителството. Месецът е декември и макар да са в Португалия, времето е студено.

„Декември беше най-дъждовната зима, която нашите съседи в този район помнеха“, казва Ромеро. „Беше студено, влажно и кално.“ Почти нямало електричество, тъй като двойката имала само 350 вата соларни панели, инсталирани на покрива на микробуса.

Соларните панели се оказват напълно недостатъчни при дефицита на слънчева светлина през зимата.

През януари 2021 г. Ромеро и Диас се преместват да живеят в къщата, макар тя да не е завършена. Микробусът, колкото и да е удобен за пътуване, не е най-удачният за живеене, когато навън е студено.

„Мисля, че имахме само половината от входната врата и нямахме прозорци. Залепихме отворите с найлон и започнахме да живеем в нея“, казва Ромеро. „Определено бяхме извън зоната си на комфорт.“

След шест месеца къщата с площ 59 кв.м е готова. Двойката е документирала цялото “строително” приключение в своя YouTube канал Modern House Cabin, който има 137 000 абонати.


Ромеро споделя, че заснемането и редактирането на видеоклиповете на практика ги е забавило. Без тях са били способни да изградят къщата за 3 до 4 месеца. Завършената къща е с правоъгълно оформление. Спалнята е на таванското и се стига до нея по стълба. Въпреки че е малка, къщата побира всичко необходимо - всекидневна, зона за спане, кухненски бокс и тоалетна.

Обичам да мисля, че можем да постигнем всичко, което си поставим като цел, но по едно време бях уплашен, защото не знаехме дали ще се получи добре, признава Ромеро. За него най-запомнящата се част от построяването на къщата било инсталирането на черната фасада. Тогава за първи път осъзнава, че нещата се получават.

Изключително възнаграждаващо е, когато знам, че постигнахме това със собствените си ръце. Ще нося това чувство със себе си завинаги, казва Ромеро.

За Диас най-голямото предизвикателство са били финалните щрихи.

„Довършителните работи отнемат най-много време“, каза Диас пред Insider.

„Вече живеехме в кабината и това направи напредъка ни още по-бавен. Последните 20% от изграждането ни отнеха 80% от времето.“

Поради ограниченото пространство, двойката се придържа към минималистичен дизайн и се опитва да използва компактни мебели. Затова залага на прибираща се дървена маса за хранене, която се издърпва, само когато е необходимо.

Макар къщата да е свързана с водопроводната мрежа, Диас и Ромеро планират да събират дъждовна вода и да я съхраняват в резервоари в бъдеще. Решили са и да изградят кладенец, тъй като в района има много подпочвени води. Двойката вече успява да покрива 90% от собствените си нужди с храната, която отглежда в градината.

„Исках да имам градина от дълго време, така че възможността да отглеждам собствена храна и да виждам напредъка в градината беше много възнаграждаваща“, казва Диас. С Ромеро не ядат често месо, но когато им се прияде, влизат от ферма наблизо. Понякога съседи им носят кокошки.

Проследяването на целия строителен процес в интернет привлича много последователи и хора, които се интересуват как да направят същото със собствените си ръце. Тези въпроси водят до следващото бизнес начинание на двойката - тя продава наръчник.

„Решихме да напишем наръчника, за да помогнем на другите да повторят нашия дизайн“, казва Ромеро. Те са споделили всичките си знания и проучвания стъпка по стъпка, приложили са снимки и чертежи. Книгата включва пълен списък с материали, заедно с препоръки за частите от кабината, които биха направили по различен начин от днешна гледна точка.

Наръчникът има 130 страници и е достъпен за поръчка на уебсайта на Ромеро и Диас. Цената му е 399 евро. До този момент двойката е продала повече от 600 копия. Междувременно не се е отдала на мързел. До къщата вече има работилница и се планира строежът на друга къща.

„Сега ще започнем да строим нашия последен дом и това ще бъде голям проект. Чувствам, че всичко, което направихме до този момент, беше, за да ни подготви за това. Това ще бъде проектът на живота ни”, казва Ромеро.