Русия обяви пред високопоставен представител на Организацията на обединените нации (ООН), че удължаването на срока на споразумението за износ на зърно през черноморски пристанища на Украйна зависи от готовността на Запада да облекчи износа на селскостопански продукти и торове от Русия, се казва в съобщение на руското министерство на отбраната, съобщи БТА, цитирайки Ройтерс.

Руският заместник-министър на отбраната Александър Фомин е заявил пред заместник-генералния секретар на ООН, отговарящ за хуманитарните въпроси, Мартин Грифитс, по време на срещата им в Москва, че удължаването на срока на сделката, благодарение на която стана възможен износът на украински селскостопански продукти от нейните южни пристанища на Черно море "директно зависи от осигуряването на пълното прилагане на всички споразумения, които са постигнати".

Русия твърди, че не може да изнася торове и химикали, като например амоняк, поради ефекта, който западните санкции оказват върху логистиката, плащанията, транспортирането на стоки и застраховката им. Облекчаването на тези ограничения е ключова част от "зърнената сделка", постигната през юли с посредничеството на Турция и ООН, е позицията на управляващите в Москва.

Преди по-малко от седмица руските власти изразиха загрижеността си пред Организация на обединените нации относно споразумението за износа на зърно през черноморски украински пристанища. Те са заявили готовността си да отхвърлят подновяването на сделката през идния месец, освен ако техните претенции не бъдат разгледани. Това е казал в интервю за Ройтерс руският посланик в ООН Генадий Гатилов.

Споразумението, постигнато с посредничеството на ООН и Турция през юли, проправи пътя на Украйна, за да възобнови тя износа си на зърно през черноморските пристанища, които бяха затворени след руската инвазия. Чрез него Москва спечели гаранции за собствения си износ на зърно и торове.

Споразумението спомогна да се избегне глобална продоволствена криза, тъй като Русия и Украйна са едни от най-големите износители на зърно в света, а Русия заема първото място по износ на торове. Москва обаче многократно изрази несъгласието си с прилагането му, твърдейки, че все още среща трудности при търговията на торове и хранителни продукти.