Русия отново е предложила на Северна Корея ваксини срещу COVID-19, на фона на появилата се информация, че населението на страната гладува заради наложените строги мерки.

Преди това Пхенян отказа ваксини и помощ от редица държави.

Страната затвори границите си, за да опита да предотврати навлизането на вируса, но това се отрази на търговията й с Китай. Северна Корея разчита на Пекин за храна, изкуствени торове и горива.

Ким Чен Ун призна, че страната е изправена пред недостиг на храни, описвайки ситуацията като "напрегната".

Той коментира тежкото положение миналия месец и каза на гражданите да се подготвят за "най-лошия възможен изход", което предизвика сравнение със смъртоносния глад през 90-те години.

Смята се, че международните търговски санкции са ограничили допълнително доставките на храна за страната.

Русия преди това беше предупредила Северна Корея, че "не всеки може да издържи на безпрецедентно силни и всеобхватни ограничения", а вчера руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва е предложила на няколко пъти ваксини на Пхенян.

Той повтори отново, че ваксини ще бъдат предоставени, ако страната ги иска.

Севернокорейците са съкрушени заради “изнемощелия“ Ким Чен УнСевернокорейският лидер бе заснет на концерт

Северна Корея е в криза. Колко голяма ще е тя ще зависи от това какво ще се случи в следващите няколко месеца.

Вече се появи информация за недостиг на храна в страната, като се смята, че Ким Чен Ун е разпоредил армията да разпределя от запасите си на хората.

Според доклад на ООН Северна Корея е изправена пред недостиг на храни в размер на около 860 000 тона тази година.

Положението не се доближава до нивата на глада от 90-те години, но хранителните запаси се топят, а есенната реколтата трябва да е добра, за да се избегне масов глад.

Миналата година редица тайфуни наводниха селскостопанските площи и унищожиха част от реколтата. Северна Корея не може да си позволи повече природни бедствия.

Един от начините за излизане от кризата би бил да се ваксинират хората в страната срещу COVID-19, което би позволило на режима да вдигне ограниченията по границите си, да възобнови търговията и вероятно дори да приеме помощи.

Експерти смятат, че нежеланието на Северна Корея да поеме по този път може би се дължи на липсата на хладилни камери за транспортирането на ваксините и на страха от допускането на чужденци, които да следят ваксинационния процес, пише BBC.

Северна Корея твърди, че в страната няма случаи на COVID-19, което експерти поставят под съмнение.