Руското правителство възнамерява да инвестира през следващите 13 години 1 трлн. щатски долара за подобрение на инфраструктурата на страната, съобщава Bloomberg. Според Герман Греф, министър на икономиката на Руската федерация, проектите ще се извършват съвместно с инвеститори.

Очаква се, че през тази година Думата ще приеме и необходимите законодателни промени за облекчаване на инвестициите в т. нар. “специални икономически зони” около основните пристанища на страната. Това съобщи Греф по-рано днес на инвестиционната конференция Русия–Китай, провеждаща се в Сочи, черноморският курортен град, избран за домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 г.

Държавните монополисти като Газпром, Обединена Енергийна Система и руските железници планират да разходят десетки милиарди щатски долари през следващото десетилетие за възраждане и подобряване на инфраструктурата от ерата на Съветския съюз.

Правителството планира да насочи до 2013 г. 400 млрд. рубли (15.6 млрд. щатски долара) в инфраструктурни проекти на територията на рядко населения Далечен Изток. Инвестицията е част от политиката на Москва за развитие на териториите извън Москва и Санкт Петербург и диверсифицирането на руската икономика встрани от добива и доставката на петрол и газ.

За модернизирането на железопътната мрежа, най-дългата в света, Руските железници възнамеряват да инвестират 13 трилиона рубли. Подобренията целят, амортизираната за момента транспортна система на Русия да не възпрепятства икономическата експанзия на страната.

От Москва заявиха, че очакванията за икономическия ръст за 2007 г. да достигне 7.5%, при 6.7% за 2006 г.