В руското държавно производствено обединение "Севмаш" започна изграждането на първата в света плаваща атомна централа "Академик Ломоносов", съобщава БТА.

"Росатом" и "Севмаш" ще сключат споразумение за производството на серия от шест блока за плаващи атомни централи, като се очаква да получат поръчки и от други страни в Азиатско-тихоокеанския регион, където подобни централи да се използват за обезсоляване на морска вода.

Според информацията в бъдеще Русия ще произвежда плаващи ядрени централи с реактори от атомни подводници. След централите с реактори от типа, използван за ледоразбивачи, ще се строят и блокове с реактори от атомни подводници със средна мощност от по 300-400 мегавата.

Според руския държавен концерн "Росенергоатом" плаващите АЕЦ са безопасни за хората и природата. Екологичната им сигурност се базира на опита от експлоатацията на атомните ледоразбивачи - при тях не е регистриран нито един случай на наднормено облъчване на персонала, а средната доза е десетократно под допустимата, коментираха представители на концерна.

Очаква се плаващият енергоблок "Академик Ломоносов" да бъде готов през май 2010 година. Дължината на плаващата АЕЦ е 144,2 м, широчината - 30 м, височината на борда - 10 м, газенето - 5-6 метра. Централата ще бъде снабдена с два реактора от тип КЛТ 40С. Ресурсът на работа с 58 души постоянен персонал ще бъде 40 години, а разходите по изграждането й ще се възвърнат за 10 години, добавя агенцията.