Новият президент на Русия Дмитри Медведев пристига утре на двудневно посещение в Китай с цел да убеди най-бързо растящата от големите световните икономики да купува не само енергия от неговата държава, предава Bloomberg.

Визитата е част от първото чуждестранно посещение на Медведев, след като встъпи в длъжност на 7 май. Първата му спирка ще бъде столицата на съседен Казахстан, Астана, за среща с Нурсултан Назарбаев.

Казахстан е втората най-голяма от общо петте държави, които граничат с богатото на петролни залежи Каспийско море и притежава около 3% от световните петролни залежи. Назарбаев ще предложи формирането на икономически съюз с Русия, според руския вестник Комерсант.

Икономиката на Китай е нараснала с 11.4% за миналата година. Търговският обмен между най-многолюдната държава и Русия се е увеличил почти петкратно до 48 млрд. долара годишно по време на осемгодишното управление на предшественика на Медведев Владимир Путин. Обменът може да нарасне до 80 млрд. долара до 2010 г.

Няколко руски бизнесмени придружават Медведев в Китай. Между тях са милиардерът Владимир Евтушенков, председател на AFK Sistema, която има интереси в областта на телекомуникациите, технологиите, недвижимото имущество и продажбите на дребно; Михаил Погосян, CEO на Sukhoi Aviation Holding Co.; Валери Окулов, CEO на Aeroflot, най-голямата руска авиокомпания и Андрей Костин, CEO на VTB Group, втората най-голяма банка в страната.

Русия може потърси инвестиции в повече от 30 проекта на стойност около 3 млрд. долара. Страната иска Китай да участва в построяването на съоръженията за Олимпиадата в Сочи през 2104 г., и да изпълнява проекти във Владивосток, който ще бъде домакин на срещата на Азиатско-тихоокеанската организация за икономическо сътрудничество през 2012 г.

Китай засега дава индикации, че ще бъде благоразположен домакин.

Износът на руски машини и електроника намалява през последните години и Китай е готов да работи с Русия за решаването на този проблем, заявиха от китайското правителство.

Подразделение на AFK Sistema вече води разговори с китайската ZTE Corp за производството на телекомуникационно оборудване в Китай. Преговорите вече са почти приключени, според CEO-то на руската компания Александър Гончарук.

Китай също така има вероятност да закупи още атомни електроцентрали от Русия, съобщи посланика на Русия в страната на 20 май.

Има вероятност да бъде постигнато съгласие за закупуването на два допълнителни реактора за електроцентралата в Тиануан, според Ирина Йесипова, говорител на руската Atomstroyexport. Миналата година компания приключи строителството на два реактора в централата по договор от 1997 г.

Русия и Китай са основни членове на Шанхайската организация за сътрудничество, местна група за сигурност създадена през 2001 г. Двете страни провеждат военни учения през 2005 и 2007 г., затвърждавайки мощта си в богатата на енергийни суровини Централна Азия. Путин миналата година заяви пред на китайския президент Ху Цзинтао, че Русия няма да промени политиката си спрямо страната му “в следващите няколко години”.

В Пекин Медведев ще се срещне с президента Ху, с премиера Уън Дзябао и ще изнесе реч в Пекинския университет.