Представете си следната ситуация: Вие сте на 30 години и си търсите работа. Намирате предложение, което Ви допада, но още преди да сте изпратили молбата си за работа, майка Ви вече звъни на потенциалния работодател, за да се осведоми за условията. Татко Ви пък идва с Вас на самото интервю и с въодушевление отговаря вместо Вас на поставените въпроси.

Сигурно Ви е трудно да се идентифицирате с такава ситуация. В Италия обаче тя е всекидневие, съобщава Дойче веле. Потвърждава го едно проучване на голямата консултантска фирма BP Sec, от което става ясно, че много млади безработни отиват на интервю за работа заедно с член на семейството си.

Ало, как се справи детето?

По поръчка на италиански предприемачи консултантската фирма разговаряла с над 1 000 кандидати за работа. Всеки четвърти от тях отивал на интервю при работодателя заедно с един от двамата си родители, а всеки пети - с брат или сестра. Половината безработни водели на първата си среща с потенциалния работодател и своя партньор. Придружаващите лица често влизали на интервюто заедно с кандидата, а много от родителите звънели след интервюто на потенциалния работодател, за да го разпитат как се е представило детето им и какви са шансовете му.

Безработицата принуждава много млади италианци да живеят дълго заедно с родителите си

Италианският вестник „Ил Соле 24 Оре” коментира, че по този начин родителите правят всъщност мечешка услуга на децата си, тъй като с присъствието си на интервюто те сигнализират, че детето им не е достатъчно самостоятелно - а това едва ли е особено добра препоръка пред работодателя. Италианските медии припомнят в тази връзка, че в момента Италия изживява тежка криза с рекордна безработица, поради което все повече млади хора нямат материалната възможност да напуснат родителското гнездо.

Мириам Верга, мениджър в един луксозен хотелски комплекс край езерото Комо, многократно е преживявала описаната ситуация: „Имали сме немалко кандидати за работа, които са идвали на интерво с единия си родител, а понякога и с двамата. Майките и бащите винаги искат да присъстват и на самото интервю. И веднага питат за заплатата”.

Властни и пресметливи

Трудовият посредник Антонио Бонардо казва, че въпросните родители са обикновено от една и съща категория: това са властни, дори нахални майки и бащи, които на всичко отгоре не вярват нито на трудовите посредници, нито на мениджърите, които провеждат интервютата. Бонардо разказва и за една друга категория родители, които ходели на интервютата на своите синове и дъщери включително и поради личен интерес - на принципа: „Ако детето не успее, може пък аз да получа мястото”.