Депутатът от опозиционната Лейбъристка партия Садик Кан е новият кмет на Лондон. Това гласят окончателните резултати от вчерашните избори в британската столица, цитирани от АФП.

Така Кан се превръща в първият кмет-мюсюлманин на голяма европейска столица. Синът на пакистански имигранти, нанесли се в Лондон малко преди раждането му през 60-те години на миналия век, е спечелил 1 310 143 гласа срещу 994 614 за основния му опонент – Зак Голдсмит от управляващата Консервативна партия на премиера Дейвид Камерън.

През 2008 г. тогавашният премиер на лейбъристите Гордън Браун направи юриста Кан първият министър-мюсюлманин в британски кабинет, като го постави начело на транспортното министерство. По-рано снощи лейбъристите побързаха да анонсират победата на кандидата им в Лондон преди формалното обявяване на крайните резултати.

Изглежда успехът в столицата ще трябва да се превърне в утеха за цялостното недобро представяне на лейбъристите на регионалните избори във Великобритания. „Поздравеления, Садик Кан. Нямам търпение да работим с теб, за да създадем Лондон, който е справедлив за всички”, написа в Twitter лидерът на опозиционната партия Джереми Корбин.

В рамките на кампанията Голдсмит и Камерън неколкократно се опитаха да покажат Кан като привърженик на радикалния ислям. „Разочарован съм, че консерваторите и Зак Голдсмит решиха да водят негативна и разделяща кампания, в която беше видимо нарастващото им отчаяние”, заяви Кан пред АФП по време на последното събитие в рамките предизборната борба – посещение на открит пазар в мултиетнически район на британската столица.

„Надявам се, ако спечеля, да съм кметът, който ще обедини града ни и общностите му отново”, заяви още Кан. „Аз съм лондончанин, британец, изповядвам исляма и съм горд мюсюлманин. Аз съм от азиатски произход и от пакистанско потомство. Аз съм баща, съпруг и дълго изстрадал фен на Ливърпул. Аз съм всичко това”, заяви Кан, цитиран от АФП.

„Великото нещо на този град е, че можеш да си лондончанин от всякакво вероизповедение или от никакво такова, и ние не просто сме толерантни един към друг, а се уважаваме, приемаме и радваме един друг. Това е едно от великите неща на Лондон”, заяви Кан.

От 2008 г. насам кмет на столицата е консерваторът Борис Джонсън, който в момента е един от основните привърженици на излизането на Великобритания от ЕС. Кметовете на Ню Йорк и Париж Бил Де Бласио и Ан Идалго също приветстваха победата на Кан в Twitter, съобщава БГНЕС.

Де Бласио нарече Кан „колега-привърженик на достъпните жилища”, а Идалго заяви, че лондончани ще имат ползва от „хуманитарността и прогресивността” на лейбъриста. Победата на Кан обаче трябва да е утеха за цялостно лошото представяне на Лейбъристката партия на вчерашните регионални избори във Великобритания.

За пръв път 1910 г. възприеманата като лява партия зае трета позиция на местен вот в Шотландия, заставайки зад победителите от Шотландската национална партия (ШНП), подкрепяща отделяне на страната от Обединеното кралство, и изненадващо вторите консерватори. ШНП губи мнозинството си в Единбург, а най-открояващ се е успехът на лидерката на консерваторите – усмихнатата, 37-годишна, открито хомосексуална Рут Дейвидсън.

Лейбъристите запазиха мнозинството си в уелския парламент, въпреки че загубиха едно място в него. Не е впечатляващо представянето на партията в Англия. Според временните резултати лейбъристите ще контролират 57 от 124 местни съвета с 1265 места в тях, което е спад с 19 души.

Консерваторите на премиера Дейвид Камерън запазват мнозинството си в 31 английски съвета, със 708 представители, което е спад с 18. Резултатите вероятно ще усилят вътрешнопартийните критики срещу ветерана-социалист Корбин, който беше избран за лидер миналата година. Той все пак настоява, че партията е надминала очакванията.