Google беше обвинена, че дискриминира консервативните бели мъже в колективен иск, заведен от двама бивши инженери, съобщава ВВС.

Те казват, че искат да представляват всички дискриминирани служители заради „предполагаемите им консервативни политически възгледи, мъжки пол и кавказка раса“.

В документа се отбелязва, че има малко жени на ръководни позиции в компанията заради биологичните разлики между мъжете и жените.

Джеймс Дамър и Дейвид Гудман - друг бивш инженер в компанията, завели иска във Върховния съд в Санта Барбара, щата Калифорния. Говорител на Google съобщи, че компанията ще се защити в съда срещу обвиненията на Дамър.

Отделен иск, заведен от три жени, работещи за Google, в който те твърдяха, че компанията плаща на жените по-малко, отколкото на мъжете за сравнима работа, беше отхвърлен миналия месец, но по-късно беше заведен отново в поправена форма.

Дамър и Гудман твърдят в иска си, че Google използва незаконни квоти за наемане на работа, за да запълни позиции с жени и представители на малцинствата. Те обвиняват компанията, че не успява да защити служителите с консервативни възгледи, включително тези, които подкрепят американския президент Доналд Тръмп.

В иска се казва, че мъжете били „открито заплашвани и подлагани на тормоз и ответни мерки“ в компанията, която те определят като „идеологическа ехо стая“. В иска се казва, че Google „открито засрамва“ мениджъри, които не успяват да постигнат целите си, дори ги освирква по време на заседания.

Докладът на Дамър предизвика ожесточен дебат за свободата на словото на работното място и разнообразието в Силициевата долина. Той е съсредоточен върху предполагаемите биологични различия между мъжете и жените, които се оказват много противоречиви.

В иска Дамър казва, че докладът трябвало да остане вътрешен и трябвало да бъде написан в отговор на молба за обратна връзка след среща, посветена на разнообразието и включването, на която присъствал.

Когато Дамър загубил работата си, генералният директор на Google Сундар Пичай заяви, че части от доклада нарушавали моралния кодекс на компанията и преминавали границата, като защитавали вредни полови стереотипи на работното място.

Дамър заяви, че е получил много лични съобщения от колеги от Google, които изразявали благодарността си, че е надал глас. Google е разследвана от американското министерство на труда заради практиките й за заплащане, които нарушавали законите за равно заплащане на труда.