Кандидатурата на управителя на централната банка на Израел Стенли Фишер за управляващ директор на Международния ваутен фонд (МВФ) изглежда приключи, след като снощи изпълнителният съвет на финансовата институция обяви, че ще разгледа само двете други кандидатури, информира New York Times.

В свое изявление Съветът обяви, че ще разгледа кандидатурите на Кристин Лагард, министър на финансите на Франция, която е считана за фаворит, и на Агустин Карстенс, управителят на Централната банка на Мексико.

В изявлението не се споменава името на Фишер, което означава, че той е пропуснал крайния срок за кандидатстване. "Крайният срок за предлагането на номинации за позицията управляващ директор на МВФ изтече на 10 юни в петък," се казва изявлението.

Фишер, който е влиятелен икономист и бивш заместник директор на МВФ, обяви кандидатурата си в събота.

Междувременно Фишер заяви, че е бил отстранен, защото е на 67 г. и надхвърля ограничението от 65 г. за кандидати за поста управляващ директор.

Той разкритикува МВФ за това, че са отказали да променят правилата си.

"Смятам, че възрастовото ограничение, което е въведено в миналото, днес не е уместно," се казва в изявление на Фишер от днес. "Надявах се бордът на директорите на МВФ да промени правилата, не само заради моята кандидатура, но и и заради бъдещи кандидати за поста управляващ директор.

"Не съжалявам за това, че се кандидатирах," казва Фишер. Той ще остане управител на Централната банка на Израел.

Решението на МВФ изглежда разчиства пътя пред Лагард. Финансовият министър на Франция е на световна обиколка, посещавайки страни като Бразилия, Индия и Китай като засега кампанията й за набиране на подкрепа в развиващите се държави изглежда успешна.

Русия пък номинира Григори Марченко, президент на Централната банка на Казахстан. Той обаче също не е бил одобрен от МВФ.