Вторият най-голям производител на мобилни телефони в света Samsung Electronics Co. обяви, че не проявява интерес към закупуването на Research In Motion Ltd. (RIMM), опровергавайки информацията, която доведе до ръст от 8% в цената на акциите на производителя на BlackBerry, информира Bloomberg.

Samsung “никога” не е обмисляла закупуването на канадския производител на мобилни телефони и между двете компании не е имало контакти, заяви говорител на южнокорейската компания. Samsung също така не проявява интерес към ползването на софтуер на RIM посредством сделка за лицензиране.

Акциите на RIM вчера поскъпнаха до 17.47 долара, след като в блога BGR се появи информация, че Samsung може би се интересува от закупуването на компанията и че засега няма сделка, защото канадците са обявили прекалено висока цена. От блога не уточняват източниците си. Акциите на RIM поевтиняха със 75% през миналата година на фона на загубения от нея пазарен дял в полза на Apple Inc. и производителите на телефони с операционна система Android, между които и Samsung.

Спадът в цената на акциите накара инвестиционната компания Jaguar Financial Corp. да призове RIM да се раздели на две части, да търси купувач и да направи промени в ръководството си.

Делът на RIM от пазара на мобилни телефони в трите месеца до ноември е намалял до 6.5%, в сравнение със 7.1% в предходното тримесечие, показват данни на ComScore Inc. Samsung, която е най-големият производител на устройства с Android, увеличава дела си от пазара до 25.6%, в сравнение с 25.3% преди това, докато делът на Apple се увеличава с 1.4 процентни пункта до 11.2%.

Samsung също така произвежда телефони с операционната система Windows Phone на Microsoft Corp. и със собствен софтуер Bada.

Със своите 19 млрд. долара кеш към 30 септември, Samsung е обект на спекулации за придобивания. През миналата година тя опроверга информациите, че ще купува бизнеса с персонални компютри на Hewlett-Packard Co., както и софтуера WebOS.

От Samsung обявиха тази седмица, че имат намерение да наберат средства, като емитират първите си облигации в чужбина от 1997 г. насам. Компанията, която е доставчик на Apple, планира да увеличи производствения капацитет на завода си в Тексас, който произвежда чипове, използвани в мобилни устройства.