Френският президент Никола Саркози каза, че се надява, че ще може да предложи през октомври или декември решение за излизане от кризата с Лисабонския договор, отхвърлен на 12 юни от Ирландия, посочва Франс прес.

В реч пред Европейския парламент Саркози, чиято страна сега е ротационен председател на ЕС, заяви, че ще посети Ирландия на 21 юли. Той ще дискутира с ирландски представители ирландското "не" на Лисабонския договор и ще им предложи вариант за излизане от кризата. На базата на него той се надява, че решение за преодоляване на ситуацията ще има през октомври или декември.

Целта е едновременно ирландците да не бъдат притискани, а останалите членове на ЕС да знаят навреме с какъв договор ще организират следващите избори за Европейския парламент, уточни Саркози.

Европейският съюз ще се превърне в политическа сила, само ако изгради своя система за отбрана, заяви президентът на Франция.

"По време на своето председателство Франция има намерение да действа за напредък в осъществяването на концепцията, за която много се говори в Европа, но която се развива изключително бавно - концепцията за отбранителна система на ЕС", подчерта френският президент в програмна реч за плановете на неговата страна като ротационен председател на ЕС.

Според него в тази връзка Косово е пример за успешни действия от страна на ЕС. Косово е европейски проблем, който трябва да бъде решен от самите европейци. И страните от ЕС не биха могли да се справят, ако не разполагаха с необходимите военни средства и с военен контингент, които позволяват да бъде наложено спазването на решения, взети от страните членки на ЕС, продължи той. По думите му, ЕС не може да се превърне и в икономически процъфтяваща общност, ако не бъде осигурена неговата отбрана.

Саркози допълни, че той в никакъв случай не отрича ползата от НАТО. Според него е важно да съществуват едновременно както самостоятелната политика на ЕС в сферата на отбраната и сигурността, така и НАТО и съюзът със САЩ.

Френският президент настоя, че за сигурността на ЕС е необходимо сътрудничеството на всички страни членки, а не "на четири или пет държави, както е в момента".

Източник: БНР, Снимка: БГНЕС