Властите на САЩ, Индия и Чили наредиха на всички регистрирани в страната оператори на самолети Boeing 787 да спрат полетите им до второ нареждане заради инциденти с модела.

Вчера японските авиокомпании All Nippon Airways и Japan Airlines обявиха, че спират полетите на самолетите на своите Boeing 787 Dreamliner. Решението бе взето, след като самолет от този модел на Boeing на All Nippon Airways със 129 пътници и осем души екипаж кацна принудително на японското летище "Ханеда", тъй като пилотите установили неизправност в акумулаторното отделение.

Заповедта на Федералното авиационно управление (ФАУ) в САЩ засяга United Airlines, тъй като тя е единствената американска авиокомпания, която има самолети Boeing 787- шест на брой, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Поради инцидента с акумулатор по време на полет на Boeing 787 в Япония, ФАУ ще издаде директива за избягване на потенциален риск от пожар и иска от операторите временно да спрат полетите на този модел самолет", се казва в изявление на контролния орган на въздухоплаването в САЩ.

"Преди нови полети регистрираните в САЩ оператори на самолети Boeing 787 трябва да докажат на ФАУ, че акумулаторите са безопасни. Управлението ще си сътрудничи с производителите и превозвачите за прилагането на коригиращи мерки, за да може флотът от 787 да възобнови полетите възможно най-скоро и при пълна безопасност", заявява федералната агенция.

Чилийските авиолинии Lan Airlines съобщиха, че временно прекратяват полетите на своите три самолета Boeing 787след препоръката на САЩ, предаде АФП, цитирана от "Фокус".Решение за спиране на полетите на Boeing 787 взеха и властите на Индия. Авиокомпанията Air India притежава шест такива самолета, а е поръчала общо 27, като останалите 21 трябва да бъдат доставени до 2016 г.