Днес американският дълг надхвърля тавана от 14.294 трлн. долара, след който Държавата няма да може да взема повече заеми. Това означава, че ако до 2 август не бъде постигнат консенсус между Белия дом и Конгреса, най-голямата световна икономика ще изпадне в невъзможност да обслужва плащанията си.

От няколко месеца Г-20, МВФ, Европа, Бразилия, Китай и световните рейтингови агенции оказват натиск върху САЩ за оздравяване на дефицита и умопомрачителния дълг, който днес ще достигне определения през януари таван.

Казано по друг начин от това следва, че САЩ са на ръба на фалита. Предвид спешността на ситуацията американският финансов министър Тимъти Гайтнър обяви 30-дневен допълнителен срок, през който Белият дом и Конгресът трябва да постигнат споразумение. Очаква се, че републиканците, които са мнозинство в Конгреса, няма да дадат съгласие за повишаване на тавана, докато не получат план за бюджетни ограничения.

През последните три години бюджетният дефицит на САЩ неизменно остава над 10%, докато правителството не успява да предложи конкретна програма за намаляване на разходите.

Президентът Барак Обама си постави за цел намаляване на бюджетния дефицит до 2.5% от БВП през 2015 г., като две трети от намалението ще дойдат от съкращаване на разходи, но засега средствата за постигане на това остават неясни.

По време на посещението си във Facebook, Обама говореше за реформи във финансовата политика, но без да обяви конкретни детайли. Стана ясно само, че той смята да атакува данъчните облекчения за най-богатите, да намали военните разходи и да представи помощ за земеделие.