САЩ обмисля да наложи мита върху стоки от ЕС на стойност 11 млрд. долара в отговор на субсидиите, с които се подкрепя авиоконцернът Airbus.

От Световната търговска организация (СТО) са установили, че субсидиите оказват негативен ефект върху САЩ.

Летателните апарати и сиренето са сред продуктите, които може да бъдат засегнати от новите мита, според службата на Търговския представител на САЩ (USTR).

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп води търговски битки на много фронтове.

Този ход бележи ескалация в напрежението по отношение на търговския стокообмен между САЩ и ЕС, пише BBC.

Стойността на стоките, които ще бъдат облагани с мита, е предмет на арбитраж в СТО, резултатът от който се очаква след няколко месеца.

Предварителен списък със стоки бе изготвен за обществено обсъждане. В него е включен широк набор от артикули - от хеликоптери до вино.

"Това съдебно дело се води от 14 години и дойде времето да се предприемат действия. Администрацията се подготвя да реагира незабавно, след като СТО обяви решението си за стойността на ответните мерки на САЩ," казва търговският представител на САЩ Робърт Лайтизер.

"Крайната ни цел е да постигнем споразумение с ЕС и да сложим край на несъвместимите със СТО субсидии за производството на големи пътнически самолети. Когато ЕС сложи край на тези вредни субсидии, допълнителните мита, наложени като ответна мярка от САЩ, може да бъдат отменени."

Предложените мита ще бъдат наложени в добавка към съществуващите вече мита върху европейски продукти.

Миналата година САЩ започна да облага с мита вноса на стомана и алуминий от ключови свои съюзници, в това число и ЕС.

ЕС наложи ответни мита върху щатски стоки за 2.8 млрд. евро през юни на стоки, като бърбън, мотоциклети и портокалов сок.

Междувременно, президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши миналия месец да наложи мита върху вноса на автомобили от ЕС, ако двете страни не успеят да стигнат до търговска сделка.

САЩ в момента преговаря за търговско споразумение и с Китай, но митата, които взаимно си наложиха двете държави, вече оказаха влияние върху световната икономика през тази година.