Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обяви Швейцария и Виетнам за валутни манипулатори, което беше пореден удар в края на мандата по търговски партньори на САЩ и може да усложни нещата за екипа на новоизбрания президент Джо Байдън, информира Ройтерс.

В отдавна закъснял доклад Индия, Тайланд и Тайван също бяха добавени към списъка със страните, които според министерството на финансите на САЩ може би нарочно обезценяват своите валути спрямо долара.

Пандемията от COVID-19 изкриви търговските потоци и увеличи дефицита на САЩ с нейните търговски партньори. Това е дразнител за отиващия си президент Тръмп, който спечели изборите преди четири години и с обещанието да премахне търговския дефицит на страната.

От Централната банка на Швейцария обявиха, че не манипулират валутата си и “са в готовност да се намесят по-силно на валутния пазар”.

От Централната банка на Виетнам казаха, че ще си сътрудничат с щатските власти за гарантирането на “хармонични и честни” търговски отношения.

Сложените етикети на валутни манипулатори ще засилят натиска върху Байдън преди той да встъпи в длъжност, казва пред Ройтерс Пер Хамеред, старши анализатор в SEB в Стокхолм.

Защо доларът може да се окаже най-големият губещ през 2021?Щатският долар е в отбранителна позиция, а Уолстрийт не очаква това да се промени скоро

Представител на министерството на финансите на САЩ е заявил, че екипът на Байдън не е бил информиран за това решение, добавяйки: “Те не са замесени в това.”

Номинираната от Байдън за финансов министър Джанет Йелън може да промени това в първия си валутен доклад, който се очаква през април 2021 г.

Китай, която настоящият министър на финансите на САЩ Стивън Мнучин определи като валутен манипулатор през 2019 г., в разгара на търговския спор между двете страни, остана в мониторинговия списък на министерството заради високия си търговски излишък със САЩ.

Мнучин премахна определението през януари - два дни преди двете страни да подпишат първата фаза на търговското си споразумение.

За да бъде определена една страна за валутен манипулатор, тя трябва да има най-малко 20 млрд. долара търговски излишък със САЩ, интервенция при валутата си в размер на над 2% от БВП и излишък по текущата си сметка от над 2% от БВП.

Виетнам и Швейцария надхвърлят значително тези критерии с валутни интервенции от порядъка на 5% и 14% от НВП, респективно, според министерството на финансите на САЩ.

Списъкът с държавите, които САЩ следи за валутни манипулации, пък нарасна до 10 с добавянето към него на Тайван, Тайланд и Индия. Другите държави в него са Китай, Япония, Южна Корея, Германия, Италия, Сингапур и Малайзия.