Камарата на представителите на САЩ отказа да приеме законопроекта, който да повиши пределния обем заеми на федералното правителство с 2.4 трлн. долара, съобщи The Wall Street Journal.

С 318 срещу 97 гласа бе отхвърлено искането на Барак Обама за увеличаване на тавана на дълга над сегашните 14.3 трлн. долара, докато за приемането на закона президентът се нуждаеше от две трети от гласовете. Осемдесет и двама демократи гласуваха заедно с републиканците против предложението. Конгресмените имат срок до 2 август да постигнат споразумение по въпроса.

Републиканците заявиха, че биха подкрепили повишаването на тавана само ако това бъде придружено от мерки за съкращаване на разходите. "С днешното гласуване Камарата показа на американския народ и на рейтинговите агенции, че републиканците няма да се съгласят на увеличаване на държавния дълг без съществени съкращения на разходите и истински бюджетни реформи", заяви конгресменът Дейвид Кемп, шеф на комисията за данъците.

През април Конгресът изпита същите трудности по повод закона за бюджета. В крайна сметка се стигна до компромис между републиканците, които настояваха за намаляване на бюджетните разходи с не повече от 33 млрд. долара, и републиканците, които поискаха съкращаване на бюджета с 61 млрд. долара.

В момента утвърденият таван на държавния дълг на САЩ е в размер на 14.29 млрд. долара и финансовото министерство обяви, че след достигането му, правителството е изправено пред дефолт.

Приетите „извънредни мерки" позволиха отсрочване на настъпването му до 2 август 2011 г.