САЩ ще плати на фармацевтичния гигант Pfizer и на биотехнологичната компания BioNTech 1.95 млрд. долара за производството и доставката на 100 милиона дози от тяхната ваксина срещу COVID-19, ако тя се окаже безопасна и ефикасна, обявиха от двете компании.

Това е най-голямата подобна сделка между правителството и компаниите, които се надпреварват да разработят ваксина срещу коронавируса.

Съгласно споразумението, САЩ може да придобие още 500 милиона допълнителни дози, обявиха от Министерството на здравеопазването на страната. Базираната в Германия BioNTech и Pfizer разработват заедно четири потенциални ваксини.

Ако някоя от ваксините докаже при мащабни тестове, че е безопасна и ефикасна и получи одобрение от регулаторните органи, министерството и Pfizer ще започнат да доставят разпространяват дозите в САЩ по указание на правителството. След това ваксината ще се предлага на американците “безплатно,” според министерството на здравеопазването. Засега не е ясно къде ще отидат първите дози от потенциалната ваксина и как ще бъде взето това решение.

Гейтс: Ваксините не трябва да отиват при платилите най-многоАко просто позволяваме лекарствата и ваксините да отидат при заплатилия най-голяма сума, вместо при хората и местата, където са най-необходими, ще има по-дълга и по-несправедливо смъртоносна пандемия, според Гейтс

Двете компании бяха обявили, че планират да започнат мащабни тестове с до 30 000 участници по-късно този месец, ако получат одобрение от регулаторните органи.

Преди време САЩ обяви, че има споразумение на стойност 1.6 млрд. долара с Novavax за ускоряване на разработването на нейната ваксина с цел доставката на 100 млн. дози до януари.

Правителството също така обяви 456 млн. долара инвестиция в потенциалната ваксина на Johnson & Johnson през март, 486 млн. долара за ваксината на Moderna през април и до 1.2 млрд. долара през май за ваксината на AstraZeneca, която се разработва съвместно с Оксфордския университет. Правителството на САЩ също така предостави 628 млн. долара на Emergent Biosolutions за увеличаване на местния производствен капацитет за потенциална ваксина срещу коронавирус и за лекарства за COVID-19.