Дипломацията е била и си остава най-добрият начин за овладяване на ядрените амбиции на Иран, но Пентагонът трябва при всички положения да се подготви за конфликт, заяви в понеделник шефът на Обединения комитет на началник щабовете на армията на САЩ адмирал Марк Малън в ежегодния доклад на американските военни приоритети, информира руската секция на Reuters.

Според Малън, без да пояснява какъв точно развой могат да поемат събитията, употребата на военна сила няма да има особено забележим ефект.

„Не съм променил мнението си, че политическите методи са най-доброто средство за гарантиране безопасността в региона и че резултатите от употреба на сила ще са силно ограничени. Но, ако президентът (на САЩ Барак Обама) помоли за военни способи (за разрешаване на конфликта), трябва да имаме разработени варианти", пише високопоставеният военнослужещ.

Очевидно е, че Иран не са съгласни с предложенията на западните държави да обогатява ядрено гориво в чужбина, който срок изтича с края на годината. При това положение Вашингтон може да изпълни обещанието си да се обърне към ООН с изискването за затягане на санкциите срещу Техеран.

Западът се опасява, че Иран разработва ядрено оръжие. От своя страна Техеран уверява, че ядрената му програма е насочена изцяло за мирни цели.

Малън посочи, че администрацията на Обама предложи на иранското ръководство „разнообразни стимули при варианта за отказ от разработване на ядрено оръжие", допълвайки, че надеждите за напредък в преговорния процес в обозримо бъдеще са слаби: „засега не се предвижда никакво решение".

Министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс също се застъпи за идеята за употреба на дипломатически методи в склоняването на Иран.

Според експерти Техеран дълго не ще успее да построи подземни обекти, които да могат да скрият ядрените си разработки и да ги защитят от удари от страна на САЩ или Израел.

Поразяването на ядрени обекти на Иран може да доведе до „страшни и съвършено непредсказуеми" последици, без това да премахне заплахата, с която е съпроводен процесът по денуклеаризация на региона. Това заяви в понеделник руският академик Евгений Прмаков на международна конференция в Йордания - „Близкият Изток 2020 - възможно ли е всеобхватно урегулиране?"

Държавите от Близкия Изток трябва да проявят политическа воля, за да не допуснат разпространение на ядрено оръжие в региона, смятат още експерти, които участват на събитието на крайбрежието на Мъртво море. Главно става дума за „иранското ядрено досие" и взаимната заплаха на Иран и Израел.

Повечето експерти предполагат, че реализирането на израелската заплаха над Иран и евентуалното нанасяне на военен удар по ядрените му обекти е крайно опасно и може да доведе до непредсказуеми последици.

В този ред на мисли дори се чу становище, че Израел трябва да привиква с мисълта, че в региона може да се появи втора ядрена държава, информира РИА Новости.