Рискът от понижаване на кредитния рейтинг на САЩ е нараснал заради липсата на консенсус в Конгреса по въпроса за увеличаване на тавана на държавен дълг, предупреди вчера рейтинговата агенция Standard & Poor's (S&P).

„Рискът от понижаване на рейтинга на САЩ в средносрочна перспектива се увеличи и му присвоихме негативна прогноза, която показва, че вероятността от намаляването му през следващите няколко години е в съотношение 1:3", добави той.

S&P понижи перспективата по рейтинга на САЩ от стабилна на отрицателна в средата на април. По този повод от агенцията коментираха следното: "повече от две години след началото на кризата ръководните фактори в САЩ все още не са постигнали съгласие за това как да се преборят с влошаващото се фискалното състояние на страната."

От американското министерство на финансите реагираха бързо и остро на новината.

„Вярваме, че негативната оценка на S&P подценява способностите на американските лидери да се обединят за справянето с тежките фискални предизвикателства пред нацията", коментираха от финансовото министерство.

Друга голяма рейтингова агенция - Fitch Ratings, предупреди на свой ред вчера за евентуално преразглеждане на прогнозата по рейтинга на САЩ до „негативна", ако пределът на външно финансиране не бъде повишен.

Днес САЩ имат възможно най-високият кредитен рейтинг по скалата на всички основни международни агенции - S&P, Fitch и Moody's. Напоследък все по-често се чуват предупреждението и на трите агенции, че Щатите едва ли ще успеят да удържат този рейтинг.

Републиканците и демократите не могат да се споразумеят по въпроса за увеличаване на тавана на държавния дълг, а това връзва ръцете на американското Министерство на финансите да привлича външно финансиране.

В случай, че таванът не бъде вдигнат до 2 август, то САЩ ще се изправят пред първия в историята си фалит.