Популярното приложение за споделяне на видео TikTok, което се ползва от милиони тинейджъри по света, привлече вниманието на властите в САЩ.

Щатските законодатели предупреждават, че приложението може да представлява риск за националната сигурност, призовавайки регулаторите и агенцията за разузнаване да разследват връзката на TikTok с Китай, предава CNN.

Сенаторите Чък Шумър и Том Котън искат от разузнавателните служби на САЩ да оценят рисковете за националната сигурност от TikTok и други китайски интернет платформи, тъй като тези приложения могат да се използват за шпионаж на американски граждани, както и да станат средство за злонамерени кампании, подобни на така наречената и недоказана „руска намеса” в изборите за президент на САЩ през 2016 г.

TikTok, което се притежава от базираната в Пекин компания Bytedance, си спечели фенове по света, превръщайки се в една от малкото китайски платформи, които стават масови в Европа и САЩ.

Приложението е свалено 177 млн. пъти през последното тримесечие, което е спад от 4% спрямо същия период на миналата година, сочат данните на Sensor Tower. TikTok си остава второто най-сваляно приложение в света след WhatsApp, което е собственост на Facebook.

TikTok е генерирало приходи от 40 млн. доларa в магазина за приложения на Apple, като има над 100 млн. потребители само в САЩ.

Приложението не е достъпно в Китай, тъй като Bytedance използват друг бранд за същата платформа на домашния си пазар, а именно Douyin.

Тъй като компанията майка на TikTok е базирана в Китай, депутатите в САЩ изглежда се притесняват, че фирмата си партнира с китайските разузнавателни органи, контролирани от Китайската комунистическа партия, става ясно от писмото на двамата сенатори.

В Китай няма никакъв механизъм да откажеш заявка за споделяне на информация, идваща от разузнаването, посочват сенаторите.

От TikTok посочват, че съхраняват цялата информация, събрана от американските потребителите в САЩ, като поддържат бекъп в Сингапур.

„Центровете ни за данни се намират изцяло извън Китай и нито една част от нашата информация не е субект на китайските закони”, казва компанията в изявление.

Държавата, в която всеки телефон върви с WhatsAppПо информация на TechCrunch, WhatsApp се ползва от над 400 млн. души на месечна база, като присъствието им в страната се е удвоило в последните 2 г.


„Освен това имаме специализиран технически екип, фокусиран върху спазването на устойчиви политики за киберсигурност, както и практиките за поверителност и сигурност на данните”, добавят от компанията.

По-рано през този месец сентаорът Марко Рубио призова за разследване на придобиването на Musical.ly от страна на TikToк. Призивът дойде, след като Washington Post публикува разследване за това, че публикациите в TikTok относно протестите в Хонконг изчезват, за разлика от тези, споделени в Twitter и Facebook.

"Има все повече доказателства, че платформата на TikTok за западните пазари, включително този в САЩ, цензурира съдържание, което не е в съответствие с директивите на китайското правителство и на Комунистическата партия", казва Рубио в изявление.

От TikTok посочиха, че не премахват съдържание, което е чувствително за Китай.