САЩ ще се противопоставя на отпускането на средства от страна на Международния валутен фонд на страни, които е малко вероятно да ги върнат, според нови законови промени приети вчера в Сената, пише Reuters.

Общо 94 сенатори подкрепиха предложението като нито един не гласува против него. Мярката идва на фона на опасенията, че САЩ индиректно подкрепя спасяването на Гърция с 40 млрд. долара средства от МВФ, одобрено по-рано този месец.

Поредицата безпрецедентни спасявания на компании в САЩ в периода 2008-09 г. с цел укрепването на икономиката, разгневиха много американци и конгресмените обявиха, че не са склонни да отпускат спасителни средства и на други държави.

Европейските лидери помолиха МВФ да има готовност да предостави до 310 млрд. долара като част от пакетът на стойност 1 трлн. долара, който има за цел да предотврати разпространяването на проблемите на Гърция и в други държави от Еврозоната с проблеми като Португалия и Испания

САЩ внася най-много средства в МВФ и има право да налага вето върху решения, въпреки че досега не се е възползвала от него. Делът на САЩ в МВФ възлиза грубо на около 54 млрд. долара под формата на годишната вноска на страната.

Законодателните промени, предложени от сенатора на републиканците Джон Корнин, предвиждат представителят на САЩ в МВФ да определя дали страните, чиито задължения надхвърлят техния БВП, ще могат да изплащат заемите си.

Ако той реши, че има вероятност заемът да не бъде върнат, ще трябва да гласува срещу отпускането му.