Между двата гиганти в световната икономика - САЩ и Китай назрява сериозна кавга. Ябълката на раздора е намерението на американците да доставят на Тайван оръжие за над 6 млрд. долара и несъгласието на Китай да подкрепи санкции срещу Иран. За първи път от избирането на Барак Обама за президент на Щатите, САЩ и Китай си разменят сериозни заплахи, пише Interfax.

Властите в Поднебесното царство обещаха да наложат санкции към американски компании, доставчици на оръжие, както и да прекъснат военното си сътрудничество с Америка. Щатите пък заплашиха Китай с изолация.

Китай може да се окаже в политическа и икономическа изолация, ако не подкрепи въвеждането на нови санкции срещу Иран, заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън.

Както информира The New York Times, Клинтън посочила в реч пред студенти от Военната академия в Париж в петък, че Китай не искат да усложняват отношенията си с най-големия доставчик на петрол, поради което и не подкрепя нови санкции срещу Иран.

Според нея действията на Техеран са заплаха за целия Близък Изток, в това число и за доставчиците на петрол.

Клинтън посочи, че властите на САЩ осъзнават, че приемането на санкции може да е „контрапродуктивно" за Китай, но трябва да се мисли за „дългосрочните последици".

Но и Китай си имат своите претенции към Вашингтон. За властите на Поднебесното Тайван е болна тема. В петък администрацията на САЩ уведоми Конгреса за намерението си да достави на Тайван оръжия, включая вертолети, противоракетни системи, миночистачи, за над 6 млрд. щатски долара.

Решението на САЩ да достави голяма пратка въоръжение на Тайван принуди Китай да ограничи или преустанови сътрудничеството между двете държави в някои сфери. По-рано Министерството на отбраната на КНР обяви за прекъсване на обмена на визити в рамките на военния диалог между Китай и САЩ.

Външното министерство на страната, Министерството на отбраната на КНР, представителите от Постоянния комитет на Конгреса на народните представители, службите по въпросите с Тайван декларираха вече решителния си протест срещу решението на американската администрация.

В частност, временно се прекъсва реализацията на плана за обмен на визити между представители на въоръжените сили на двете страни, в това число и насрочената за 2010 г. визита в КНР на министъра на отбраната на САЩ Робърт Гейтс, на обмена на визитите на началник Генщаба на Народната освободителна армия на Китай и председателя на комитета на началник щабовете на ВС на САЩ, както и на взаимни посещения на военни кораби от двете страни.

При това, както информират от външното ведомство на КНР, от китайска страна се „отменят провеждането на насрочените в най-скоро време китайско-американски консултации на ниво заместник-министри по въпросите на стратегическата безопасност, контрол над въоръжаването и неразпространението му".

Китай предупреди, че ще наложи адекватни санкции срещу американските компании, които ще участват в продажбата на оръжие на Тайван. Външното министерство на КНР съобщи, че с действията си американската администрация „ще окаже неизбежно негативно влияние на сътрудничеството между Китай и САЩ по международни и регионални проблеми".

Китайски експерти смятат, че тази реакция на Китай „е едва първата стъпка", зад която ще последват и други действия спрямо Вашингтон.

От РИА Новости информират, като се позовават на агенция Синхуа, че КНР още не е наложила санкции срещу американската корпорация Boeing, чието име фигурира в списъка на компаниите, които ще участват при доставката на въоръжение за Тайван.

Според Ван Юкая основното направление на дейност на корпорацията на китайския пазар е насочена към продажбата на пътнически авиолайнери. Към момента Boeing контролира близо 50% от доставките на пътнически самолети за пазара на КНР.

Според прогнози на експерти, до 2050 г., за да отговори на нарасналото търсене, Китай ще трябва да разполага с до три хиляди нови въздухоплавателни съда на обща стойност до 400 млрд. щатски долара.

Продажбата на въоръжение на Тайван не веднъж се е оказвало ябълката на раздора между САЩ и Китай. Именно заради разногласия на тази почва бяха прекъснати връзките между високопоставени военнослужещи между двете държави през ноември 2008 г., когато администрацията на Джордж Буш обяви за продажбата на Тайван на голяма пратка въоръжение на стойност 6.5 млрд. долара.

Тайван е най-големият китайски остров, който де факто се намира под управлението на собствена администрация от 1949 г., когато на него се настаняват сподвижници на Гоминдана, която партия претърпява поражение във войната с комунистите.