САЩ съобщиха, че успешно са приключили операцията по събирането на останките от сваления на 4 февруари от американски изтребител край бреговете на Южна Каролина предполагаем китайски шпионски балон. Сега ще бъдат изследвани, предаде Reuters.

Последните отломки от аеростата, който беше свален с ракета "Сайдуиндър", са изпратени за анализ в лабораторията на ФБР във Вирджиния, съобщи Северното командване на американската армия.

"Става дума за значително количество материал, включително части от структурата на полезния товар, а също и електроника и оптика, всичко това в момента е в лабораторията на ФБР в Куантико", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби.

Междувременно приключи и издирването на останки от свалените след случая с китайския балон три неидентифицирани летящи обекта на 10 и 12 февруари. Американските военни съобщават, че при операцията, която се състоя в района на Дедхорс, Аляска, и езерото Хюрън, не са намерени никакви отломки, поради което Северното командване е препоръчало издирвателните действия да бъдат прекратени.

Американски F-22 свали “неидентифициран обект”, летящ над Аляска Свалянето му е било наредено лично от президента Джо Байдън

Тази седмица президентът на САЩ Джо Байдън говори за първи път пред американците относно серията от скорошни инциденти, при които бяха унищожени първо на 4 февруари китайски балон, който, според Вашингтон, бил на шпионска мисия над САЩ, и на 10,11 и 12 февруари за момента неидентифицирани обекти.

"Ние не искаме за момента една Студена война. Ние ще продължим да говорим с Китай", заяви Байдън. "Надявам се да мога да говоря с президента Си и да стигнем до дъното на тази история, но не се извинявам, че направих така, че балонът да бъде свален", допълни той. Според него унищожаването на балона изпраща ясен сигнал, че всяко нарушаване на американския суверенитет е неприемливо.

Китай, шпионските балони и битката за “близкия Космос” Китайските изследвания в сферата на височинните балони датират от края на 70-те години на миналия век, но се засилват в последно време "Ако един летящ обект представлява заплаха за сигурността на американците, аз ще го сваля", допълни Байдън. Подобно на други американски представители, той все пак отбеляза, че нищо за момента не показва, че трите неотдавна унищожени обекта са били свързани с китайската програма за шпионски балони, нито, че те са били обекти за шпионаж на друга страна. "Тези три обекта вероятно са свързани с частни компании, с развлекателни дейности или с научно-изследователни институции", заяви Байдън. "Нямаме доказателства, че е имало внезапно увеличаване на броя на обектите в американското небе. Но ние ги виждаме повече именно заради промяната на параметрите на радарите", каза той.
Байдън съобщи, че е поръчал на администрацията си да изготви възможно най-добрия и инвентар на летящите в американското небе обекти и заяви, че е установил диалог със съюзниците на САЩ относно програмата за шпионаж, която, според него, води Китай.

Със свалянето на балона САЩ са развалили двустранните отношения, каза ПекинСАЩ заявиха, че издирват останки от предполагаемия китайски балон за наблюдение В условията на острия спор между Китай и САЩ около свалянето на китайския балон вицепрезидентът на САЩ Камала Харис обсъди в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц предизвикателствата в лицето на Китай.

Харис се споразумя с Макрон и Шолц страните им да продължат да работят в тясно сътрудничество по този въпрос, съобщи Белият дом, цитиран от Reuters.

Харис "обсъди предизвикателствата, произтичащи от Китай, включително важността на запазването на световния ред, основан на правила, и се споразумяха за продължаване на тясното сътрудничество в тази посока", се казва в изявлението.

Тя защити действията на Вашингтон при случая със свалянето на китайски разузнавателен балон край бреговете на Южна Каролина по-рано този месец, както и при случаите със засечени след това още три неидентифицирани летящи обекта.