Една година след като Уолстрийт се озова на прага на финансов срив, 70 процента от американците не са уверени, че федералното правителството е взело необходимите предпазни мерки, за да предотврати нова криза във финансовия сектор. Това показва изследване на Асошиейтед прес и германския институт за пазарни проучвания GfK.

Нещо повече - 80 на сто от анкетираните преценяват сегашните икономически условия като лоши, като повечето от тях не са уверени в собствената си способност да свържат двата края. Нафона на песимистичните настроения американският президент Барак Обама се опитва да представи финансовия сектор като все по-стабилен и да настоява пред Конгреса за нови мерки за регулиране на банковия сектор, отбелязва АП.

Общественото доверие представлява предизвикателство за основните въпроси от целите, които си поставя Обама. Около 50процента от участниците в допитването посочват, че намаляването на бюджетния дефицит трябва да се превърне в национален приоритет за сметка на увеличаването на държавните разходи, здравеопазването, образованието или алтернативните енергийни източници.

Едва 20 процента от анкетираните посочват, че Обама носи отговорност за рецесията; 54 на сто обвиняват бившия президент Джордж Буш, а 19 на сто - Бил Клинтън.

Финансовите институции обаче носят най-голяма част от отговорността според проучването: 79 процента от анкетираните заявяват, че банките и кредиторите, които са отпускали рискови заеми, имат най-голяма вина. Около 68 на сто посочват, че федералното правителство е отговорно, че не е регулирало достатъчно дейността на банките, а 65 процента обвиняват кредитополучателите, които не са могли да изплащат заемите си.

Има и добри новини за администрацията на Обама обаче, тъй като 17 процента от анкетираните посочват, че огромният правителствен пакет за стимулиране на икономиката е довел до подобрение на икономическата ситуация - което е увеличение с 10 процентни пункта спрямо юли.

Близо 10 процента от анкетираните обаче не са уверени, че одобреният от Конгреса пакетна стойност 787 млрд. долара за намаляване на данъците и инжектиране на ликвидности в икономиката ще бъде от ползва, отбелязва АП.

Източник: БТА