Саудитска Арабия премина към „западния“ Грегориански календар в една от многобройните финансови реформи, обявени от Съвета на министрите, съобщава Independent.

Кралството използваше лунния календар „Хиджра“ от създаването си през 1932 г., но премина към Грегорианския календар, за да плаща на държавните си служители на 1 октомври. Ислямският лунен календар се състои от 12 месеца, всеки от 29 или 30 дни, в зависимост от фазата на луната, като годината обичайно имаше 354 дни - с 11 по-малко, отколкото западния й еквивалент.

Промяната означава, че държавните чиновници ще изгубят 11 дни плащане на заплати, тъй като те се съкращават, с което държавният сектор в страната ще влезе в крак със служителите в частния сектор.

Решението е една от многобройните мерки за намаляване на разходите, обявени от кралството след седмичното заседание на кабинета под председателството на крал Салман бин Абдул Азиз. Управляващият Съвет на министрите, председателстван от коронования принц Мухамад Бин Наиф, обяви, че всеки, който кандидатства за виза в страната, за да завърши хаджа за втори път, ще трябва да плаща 2000 саудитски риал (477 евро) за всяка визита.

Цената на обикновените посещения ще се повиши от 200 риала (47 евро) за двумесечна виза и 300 риала (71 евро) за три месеца. Те влязоха в сила в неделя. Освен това плащането на бонуси на държавните служители беше отменено, а заплатите на министрите бяха орязани с 20 на сто.

Повишаването на заплатите беше замразено, а социалните придобивки на държавните служители бяха ограничени въз основа на кралски укази и съобщение от заседанието на кабинета, публикувано от държавните медии.

Заплатите на членовете на законодателния орган, които съветват монархията, бяха намалени с 15%. Освен това правителството спря да осигурява коли за високопоставени държавни чиновници за следващата финансова година и обяви, че министрите ще плащат такси за фиксираните и мобилните телефони в началото на следващата ислямска година.

Решенията са част от план на принц Мохамед, син на краля и втори в реда за наследяване на трона на най-голямата арабска икономика. Те изглежда са сигнал за решителността на кралството да намали бюджетния си дефицит, който е най-висок сред 20-те водещи икономики в света на фона на ниските цени на петрола и риска от война със съседен Йемен.