Саудитска Арабия ще налее 23 млрд. долара в огромен проект, целящ разкрасяването на столицата на кралството Рияд, обявиха от правителството, предава CNBC.

Планът, който включва създаването на зелени пространства, зони за отдих и над 1000 арт инсталации, цели подобряване на качеството на живот в столицата с 5 млн. души население, както и подготвяне на града за отварянето на страната за международен туризъм.

Проектът ще разкрие възможности за частни инвестиции на стойност 15 млрд. долара. Това е най-новият план към инициативата Визия 2030, която цели диверсификация на страната от петрола чрез създаване на алтернативни източници на приходи и създаване на частен сектор, който да гарантира нови работни места.

На хартия планът предвижда 84 мили велоалеи и градски парк с площ четири пъти по-голяма от Сентръл парк в Ню Йорк. Работата по проекта ще започне през втората половина на тази година и ще приключи окончателно в широкия диапазон 2023-2030 г.

Предвижда се създаването на 70 хил. работни места, по информация на новинарската агенция SPA.

Обявлението идва на фона на публикации в западните медии за противоречия между младия коронован принц Мохамед бин Салман и неговия баща крал Салман. Саудитското правителство не коментира тези информации, а кралят нареди един от основните пътища в Рияд да бъде кръстен на сина му.

Кралството започна да домакинства редица западни събития, като състезание от календара на Formula E и шоу от Световната федерация по кеч (WWE), като доказателство, че обществото се отваря към света.

Влиятелният бин Салман очертава по-либерална визия за Саудитска Арабия - нещо, което се харесва на младото население на страната.

По думите на Джери Инзерило, изпълнителен директор на Diriyah Gate Development Authority - звено, което трябва да отвори страната към туристическия бизнес, Визия 2030 залага много именно на чуждестранните туристи.

Инзерило има задачата да възстанови историческия град Дирия, който е оригиналният дом на саудитското кралско семейство и обект под закрилата на ЮНЕСКО.

България открива посолство в Саудитска Арабия за 1.6 млн. леваПриоритет в двустранните отношения между Република България и Кралство Саудитска Арабия е привличането на инвестиции в България.

Намиращ се покрайнините на Рияд, Дирия ще бъде място на нови музеи, места за развлечение и търговия, като за целта са поканени множество международни брандове.

„На всеки 1 млн. души, които дойдат, ще има 119 хил. нови работни места. Ще привлечем 7 млн. души тук до 2023 г.”, казва той.

Туризмът обаче може да се окаже нож с две остриета за Саудитска Арабия - на фона на геополитическите търкания, провокирани от вътрешната и външна политика на страната.

Кралството понесе сериозен удар по репутацията си след убийството на журналиста Джамал Кашоги през миналия октомври.

Въпреки че Саудитска Арабия разреши на жените да шофират, страната има доста слаби постижения по отношение на правата на нежния пол.

Визия 2030 цели да осигури алтернативни източници на финансиране за кралството, тъй като високият жизнен стандарт на населението бързо може да изчезне, ако цените на петрола се сринат перманентно.