Създадоха изкуствен мускул, който може да вдига 1000 пъти собственото си тегло, поставяйки основите на хуманоидни роботи в стила на Терминатор, съобщава британският вестник Daily Telegraph.

Учени използвали техника за 3D принтиране, за да създадат синтетични мускули, които се разширяват и свиват като биологичните си събратя. Нагорещен със слаб електрически ток, материалът може да се разшири до девет пъти над нормалния си размер.

При тестове той показал огромна сила с плътност на напрежението – количеството енергия, съдържащо се във всеки грам еластично тяло, 15 пъти над естествените мускули. Устройството успяло да повдигне 1000 пъти собственото си тегло, съобщиха учените, чието проучване е публикувано в списание Nature Communications.

„Правим големи крачки към създаването на роботизирани умове, но роботизираните тела са все още примитивни“, казва проф. Ход Липсън от лаборатория „Творчески машини“ в Колумбийския университет в Ню Йорк.

„Това е голямо парче от пъзела и новото устройство може да бъде оформяно и преоформяно хиляди пъти. Преодоляхме една от последните бариери пред създаването на живи роботи“, допълва проф. Липсън.

Изкуствените мускули могат да се използват не само при роботите, но и при чувствителните хирургични инструменти и при много други приложения, при които манипулацията е от съществено значение.

„Мекият ни функционален материал може да послужи като здрав мек мускул и да предизвика революция в начина, по който се създават меки роботизирани решения днес. Той може да бута, тласка, усуква и повдига тежести. Това е най-близкият изкуствен материал, еквивалентен на естествените мускули, който имаме“, казва съавторът на изследването д-р Аслан Мириев от лаборатория „Творчески машини“.

Целта в дългосрочен план е да се ускори времето за реакция на изкуствения мускул и свързването му със система за контрол на базата на изкуствен интелект, съобщават учените, чието изследване е финансирано частично от израелското министерство на отбраната.