Икономистът Джим О'Нийл, на когото дължим абревиатурата БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай) за най-големите развиващи се икономики, смята, че в списъка трябва да бъдат добавени още четири страни, съобщава The Financial Times.

Това трябва да са Мексико, Южна Корея, Турция и Индонезия, които икономистът нарича „пазари на растежа". „Да ги наричаме „развиващи се пазари", т. е. малки и неликвидни, е просто смешно", обясни той.

О'Нийл предлага като основен критерий за влизане в списъка „пазари на растежа" ръста на техния дял в световния БВП, който надвишава 1%.

Най-голямата икономика в Осмицата тогава ще бъде Китай с 9.3% от световния БВП. Бразилия, Индия и Русия заедно имат около 8%, а „четиримата" новаци 5.5%.

Терминът „развиващи се пазари" е въведен от икономиста на Световната банка Антоан ван Агтмел, който иска да замести с него възприеманият негативно „Третият свят".

Въз основа на него през 2000 г. О'Нийл предлага концепцията си за БРИК, която цели да открои най-големите и силни икономически развиващи се страни. Терминът става толкова популярен, че започва да живее самостоятелен живот и извън икономиката, в частност като редовни срещи на върха на четирите страни.

В последствие на тези срещи на високо равнище бе поканен и ЮАР, но според О'Нийл тази икономика е твърде малка, за да бъде част от БРИК.