Инженерът и приключенец Найджъл Гифорд стана известен през 2014 г., когато продаде компанията си за соларни сателити Ascenta на Facebook за 20 млн. долара. Той се надява да повтори успеха с новото си начинание – ядливия дрон Pouncer, който може да бъде спуснат с висока точност в зони на бедствие, за да снабди хората с храна, пише Business Insider.

Идеята е проста. В момента помощите достигат до зоните на бедствие чрез военни самолети, използващи парашути, но Гифорд казва, че системата е „прахосническа и скъпа“.

„Сега хората в зона на бедствие получават нещо като хуманитарна дневна порция. Тя не е съобразена с културата, религиозните им вярвания или диета, хората получават пакет, съдържащ 2200 калории, и това е. В повечето случаи храната се прахосва“, казва Гифорд.

С Pouncer, който все още е във фаза на разработване, той цели да елиминира прахосването на храната. Структурата на крилата му ще бъде направена от (все още неопределена) храна, а частите в основния му корпус също ще бъдат запълнени с различни храни - според региона, в който трябва да бъдат доставени.

Останалата част от структурата ще бъде изработена от дърво, за да може да се разглобява и използва за готвене и отопление. След разглобяването и консумирането му от дрона няма да е останало почти нищо.

Малка навигационна система ще позволява на дрона да достига до десет метра от определената му цел. Голямата му точност е другото предимство на дрона – самолет, който лети на височина от 3050 м, ще може да спуска Pouncer на 33 км от дестинацията му спрямо 5.6 км, които може да постигне система за доставки с парашут. Това ще направи по-безопасно доставянето на помощи над военни зони.

Гифорд се вдъхновил за проекта от миналото си на авантюрист. Бивш член на Корпуса за кетъринг в Британската армия, той е бил на пет експедиции до връх Еверест и е извършил над 1000 скока с парашут. В армията Гифорд се специализирал в доставката на храни във враждебна среда.

Идеята за Pouncer му хрумнала главно благодарение на скоковете с парашут. Той се обадил в парашутния център на Британската армия и попитал скачачка, използваща уингсют (костюм с крила – бел. ред.) колко далеч може да стигне с костюма си.

“Тя тежеше 75 кг и изминаваше 19 км, така че разбрах принципа на работа и това беше началото на Pouncer”, разказва Гифорд. Елементът с храната дошъл по-късно, когато поискали от него да създаде дрон, който може ефективно да доставя хранителни продукти.

„Казах им да го направим изцяло от храна. Все още имам проблеми със съпругата ми у дома, защото когато отиваме да пазаруваме в магазина, огъвам колбасите, за да тествам силата им на опъване. От тях могат да станат добри резервни части за структурата на крилата“, споделя Гифорд.

Pouncer трябва да измине още дълъг път, преди да бъде пуснат в производство. Има девет технически фази на създаване на лицензиран самолет, известни като нива на технологична готовност, а в момента Pouncer е в четвърта фаза. Гифорд смята, че системата ще влезе във фаза на производство за по-малко от 24 месеца.

Предвид успеха на първия му проект (миналата седмица Марк Закърбърг подари на папата дрон Ascenta), е изкушаващо да мислим, че Pouncer ще има сходно въздействие.

„Когато хората ми казват, че това не може да се направи, аз им отговарям: „Защо не?“. Ако полагам усилия, често това е защото нещо никога не е било правено, никой не е помислил за него. Няма логично обяснение защо никой не е опитвал досега“, казва Гифорд.