Цифрата е впечатляваща: сделки на стойност четвърт трилион долара от Китай, които американският президент Доналд Тръмп може да използва, за да покаже, че създава добри възможности за американския бизнес и за откриване на нови работни места.

В действителност обаче обявените около 15 споразумения са предимно необвързващи меморандуми за разбирателство и материализирането им може да отнеме години, ако изобщо се осъществят.

Ден по-рано американският министър на търговията Уилбър Рос обяви сделки на стойност девет милиарда долара, много от които също меморандуми за разбирателство, а не конкретни договори.

„Според мен това е старомодно посещение, при което натрупваш всички сделки, така че да имаш голяма цифра. Това беше нормално, когато САЩ и Китай изграждаха връзки, но сега Китай е глобална бизнес сила и има много вредна индустриална политика, така че този подход изглежда наивен.

Целта на президента Тръмп е да демонстрира уменията си да прави сделки“, казва Джеймс МакГрегър, президент на китайския филиал на консултантската компания APCO Worldwide.

Тръмп и китайският му колега Си Цзинпин изразиха задоволство от сделките днес, като ги нарекоха примери за сътрудничество между двете най-големи икономики в света, от което и двете печелят.

В същото време Си заяви, че Китай ще отвори пазара си според собствения си „график и пътна карта“ и в същото време призова за зачитане на „различията“ между двете страни. По този начин той показа, че Тръмп трудно ще му окаже натиск за съществени промени в политиката.

Неангажиращият характер на много от сделките отразява липсата на планиране и предварителна работа, предхождащи визитата на Тръм с оглед постигането на значителни споразумения или отстъпки от Китай, казват двама официални представители на президентската администрация, пожелали да останат анонимни.

Те отбелязват, че не са постигнати споразумения, предвиждащи по-голям достъп на американски компании до китайските пазари, или отваряне на китайските финансови пазари, за което инвеститорите настояват от години.

Една от по-големите сделки беше съвместно споразумение за постигане на напредък по проект за втечнен природен газ в Аляска, в което участват държавната компания Alaska Gasline Development, Sinopec, China Investment Corp и Bank of China. Проектът, който Аляска развива от години, включва инвестиции на обща стойност 43 млрд. долара.

Високопоставен представител на администрацията на Тръмп опита да оправдае липсата на конкретни резултати, като заяви, че президентът е изградил успешно солидни отношения със Си, японския премиер Шиндзо Абе и южнокорейския президент Мун Дже-ин.

Те щели да помогнат за разрешаването на по-големи проблеми в бъдеще, допълни официалният представител, пожелал да остане анонимен.

В съвместно изявление относно сделката Sinopec съобщи, че е заинтересована от възможността за закупуване на втечнен природен газ от Аляска.

Китайски официален представител заяви, че меморандумите за разбирателство просто показват благоразположението на Китай към Тръмп и ще са необходими години на преговори, за да се превърнат в реални договори.

Китайска класика

„Това е китайска класика. Те правят това от хиляди години. Това е тяхната техника да опитат да ви погълнат. Смятам, че всички тези церемонии тук са замислени от китайците, отчасти за да предотвратят всякакви сериозни разговори. Колкото повече помпозност и официалности, толкова по-малко време за разговори“, казва пред Bloomberg Макс Баукъс, бивш американски посланик в Китай.

В поредица от публични изяви със Си днес Тръмп му направи лични комплименти, като в същото време изрази съжаление от търговския дефицит, който се превърна в най-големия за САЩ.

„Много е лошо, че миналите администрации позволиха положението да се влоши толкова много. Но ние ще поправим нещата и това ще бъде огромно постижение и за двете страни. Имам изключително топли чувства към вас“, каза Тръмп преди двустранната среща със Си.

Но в бизнес средите в Пекин се говори, че Тръмп може да обяви много строги търговски политики срещу Китай, когато се завърне във Вашингтон, казва МакГрегър, който присъства на церемонията по подписването на споразуменията с Рос в сряда.

САЩ разследват китайските практики в областта на интелектуалната собственост, а Пекин заяви, че това може да доведе до търговска война.

Пазарни бариери

Липсата на резултати по същество по време на визитата може да осуети една от основните цели на Тръмп в Азия – да постигне сделки, които ефективно намаляват търговските дефицити на САЩ с някои от най-големите икономики в региона.

Американският президент си тръгна от Япония и Южна Корея почти с празни ръце, тъй като визитите му бяха съсредоточени главно върху заздравяването на връзките в областта на сигурността.

В Китай залогът беше по-висок: по време на предизборната си кампания Тръмп редовно обвиняваше Пекин, че краде американски работни места в промишлеността и обяви, че той е единственият човек, който може да разреши проблема.

След като встъпи в длъжност, Тръмп се отметна от предизборните си обещания да нарече Китай валутен манипулатор и да наложи восоки мита за стоките от страната. Той обаче продължава да изразява недоволство от търговското неравновесие, като по-рано този месец го нарече „смущаващо“.

Макар че еднократните сделки, обявени по време на визитата, са добри, щеше да е още по-добре, ако бяха елиминирани структурните бариери за достъп до пазара в Китай, казва Джейкъб Паркър, вицепрезидент на Американо-китайския бизнес съвет в Пекин.

Много компании са принудени да прехвърлят технологии за достъп до пазара и не могат да притежават на 100% своите операции.

„Бизнес общността иска най-вече ангажименти с конкретни резултати и решения, които ще осигурят по-голям достъп до и по-равностойно игрално поле с втората най-голяма икономика в света“, отбелязва Паркър.