Социалните медии бяха залети от конспиративни теории, дезинформация и спекулации относно коронавируса.

Кой обаче слага начело на всичките тези слухове? И кой ги разпространява?

От BBC са разследвали стотици подвеждащи публикации по време на пандемията.

Така са успели да оформят представя за това какви хора стоят зад дезинформацията и какво ги мотивира.

Ето седем типа хора, които измислят лъжи и ги разпространяват:

Шегаджията

Човек би предположил, че никой няма да бъде заблуден от съобщение в WhatsApp, в което се твърди, че британското правителство готви огромна лазаня на стадион Уембли, с която да нахрани лондончани. Някои хора обаче се хващат на шегата.

Друг, по-сериозен пример е случай, в който шегаджия прави скрийншот на фалшив правителствен текст, в който се твърди, че получателят е глобен за това, че излизал от дома си прекалено много пъти. Той сметнал, че ще е забавно да плаши хората, които нарушават правилата на карантината.

След като насърчава последователите си да споделят поста в Instagram, той достига и до локални Facebook групи, където част от хората го вземат насериозно.

Измамникът

Измамници пък създават други фалшиви текстове, представяни като официални документи, с които целят да спечелят пари от пандемията.

В подобна измама, разследвана от организацията Full Fact през март, се твърди, че британското правителство предлага на хората парична помощ, но те трябва да предоставят банковите си данни.

Снимки на фалшивия текст са споделени във Facebook. Тъй като текстът се предава чрез текстови съобщения, е трудно да се установи кой стои зад тях.

Измамници започват да използват фалшиви новини още през февруари, като в имейли предлагат на хората да "кликнат за лечение на коронавируса".

5G и COVID-19: Телекомите вече страдат от конспирацията Кулите на мобилни оператори във Великобритания бяха подпалени, а инженери на компаниите са подлагани на тормоз

Политикът

Дезинформацията не идва само от тъмните ъгълчета на интернет.

Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп поразсъждава по време на брифинг дали не може пациентите да се инжектират с дезинфектант и да се облъчват с ултравиолетова светлина.

Впоследствие заяви, че коментарите му са били саркастични. Това обаче не попречи на някои хора да се натровят с дезинфектанти.

Тук не говорим само за президента на САЩ. Говорител на китайското външно министерство спомена идеята, че COVID-19 може да е бил донесен в Ухан от американската армия. Конспиративни теории за заразата пък бяха разисквани в праймтайма по руска държавна телевизия и в Twitter профили, подкрепящи Кремъл.

Авторът на конспиративни теории

Цялата тази несигурност около вируса създаде благоприятна почва за конспиративни теории.

Фалшива новина със съмнителен произход, че първият доброволец, участвал в тестове с ваксина във Великобритания, е починал, се завъртя в големи групи във Facebook, които са против ваксинацията. Всичко обаче се оказва измислица.

Интервюта с известния автор на конспиративни теории Дейвид Айк пък насаждаха убеждения, че 5G мрежата е свързана с коронавируса. Профилът на Айк във Facebook беше изтрит заради това, че е публикувал "здравна дезинформация, която може да нарани физически хората".

Конспиративни теории също така доведоха до нападения срещи 5G кули на мобилни оператори във Великобритания.

Хората с "вътрешна информация"

Понякога дезинформацията пък идва от надежден източник - лекар, преподавател или медицински работник.

Често обаче "инсайдърът" не е точно такъв.

Жена от Кроули, Западен Съсекс, се оказва, че стои зад гласово съобщение, в което се правят мрачни и напълно необосновани прогнози за висока смъртност сред млади хора, заразени с коронавирус. Тя твърди, че има вътрешна информация от работата си в спешна медицинска помощ.

Роднината

Съобщението на жената от Кроули и много други като него набират голяма популярност, защото притесняват хора, които пък ги споделят със свои познати и роднини.

Те се опитват да са полезни и мислят, че правят нещо положително. Разбира се, това обаче не означава, че съобщенията, които споделят, са верни.

Знаменитостите

Не само майките или чичовците на хората са замесени в това. Знаменитости също са помагали за това да се даде популярност на подвеждащи твърдения.

Музикалният изпълнител M.I.A. и актьорът Уди Харелсън са сред тези, които дават популярност на теорията за връзката между 5G и коронавируса с постове до множеството си последователи.

Според публикация на Ройтерс наскоро знаменитостите играят ключова роля за разпространението на дезинформация онлайн.

Някои от тях имат огромни платформи и в традиционните медии, като телевизията.