Северна Корея е извършила опит с ракета, която вероятно е балистична със среден обсег, предаде Асошиейтед прес, като се позова на анонимен американски официален представител. По думите му, ракетата се взривила минути след старта и отломките са паднали в Японско море.

Ракетата, изстреляна пробно от КНДР, е останала във въздуха 15 минути и е изминала разстояние от около 40 км, съобщи телевизия Фокс Нюз, като се позова на източници от американската администрация.

На пресконференция след заседание на съвета за национална сигурност на Япония правителственият говорител Йошихиде Суга пък заяви, че балистичната ракета, изстреляна от Северна Корея, е прелетяла около 50 км и е паднала на сухоземната територия на страната. Тя е била изстреляна в североизточна посока около 5.30 ч. (японско време) от зона близо до Пукчан, северно от столицата Пхенян.

По данни на южнокорейския генерален щаб, полетът на ракетата продължил минути и достигнал максимална височина 71 км, преди да се провали. Военните в Сеул все още анализират какъв тип е била ракетата и какво разстояние е изминала, посочва Асошиейтед прес.

Според американските военни изглежда става дума за ракета Кей Ен 17 с твърдо гориво. Ракетата е била изстреляна от мобилна установка, съобщи Си Ен Ен. Точната далечина на полета още не е установена, предаде ТАСС. Опитът е бил извършен около 20:30 ч. по Гринуич снощи, предаде Ройтерс.

Ракетното изпитание бе осъществено броени часове след специалното заседание на Съвета за сигурност за ситуацията на Корейския полуостров, отбелязват агенциите.

Тихоокеанското командване на САЩ (ПАКОМ) потвърди, че Северна Корея е извършила тест на балистична ракета, но тя не е напускала територията на страната и не е представлявала заплаха за САЩ, предадоха Франс прес и ТАСС.

Засякохме изстрелването на балистична ракета в 10:33 ч. хавайско време (20:33 ч. по Гринуич) близо до летище Пукчан, заяви представител на ПАКОМ. Белият дом съобщи, че президентът Доналд Тръмп е бил информиран за събитието. Той се завърна от Атланта малко преди новината да бъде разпространена от Сеул.

Южнокорейските военни, които първи съобщиха за изстрелването, заявиха, че опитът е бил неуспешен и ракетата се е взривила секунди след старта.

Японската телевизия Ен Ейч Кей излъчи кадри с американския самолетоносач "Карл Винсън", плаващ край брега на префектура Нагасаки на остров Кюшу, заснети тази сутрин от хеликоптер. Вчера самолетоносачът участва в учение с два японски есминеца и два американски изтребителя Ф-15 във водите по на юг край брега на остров Окинава.

Япония решително протестира срещу новия ракетен опит на Северна Корея, предаде Асошиейтед прес.

Говорителят на правителството Йошихиде Суга заяви на пресконференция, че изстрелването на балистична ракета би било явно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Япония категорично смята това за недопустимо и не може да приеме повтарящите се провокации на Северна Корея. "Изразихме решителен протест", заяви той. За събитието е бил информиран премиерът Шиндзо Абе, който е на посещение в Европа.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че с новия си ракетен опит Пхенян е проявил неуважение към Китай и неговия лидер, предадоха световните агенции. "Северна Корея пренебрегна желанията на Китай и на неговия високоуважаван президент, когато изстреля, обаче неуспешно, ракета днес. Лошо!", написа Тръмп в Twitter.

Администрацията на президента Доналд Тръмп може да реагира на неуспешния ракетен опит на Северна Корея, като ускори плановете си за нови американски санкции срещу Пхенян, включително евентуални мерки срещу конкретни финансови институции и компании в КНДР и в Китай, предаде Ройтерс, като се позова на анонимен американски правителствен източник.

Президентът Тръмп може да използва повода, за да притисне Китай да направи повече за обуздаването на Пхенян. Вашингтон може също така да проведе нови военноморски маневри и да разположи още кораби и самолети в региона като демонстрация на сила.

Възможно е ракетният опит да е бил провокация, каквато се очакваше преди президентските избори в Южна Корея на 9 май, отбелязва Ройтерс.