Северна Корея съобщи, че отхвърля изцяло новата резолюция на Съвета за сигурност на ООН за засилване на санкциите срещу ядрената и ракетната й програма. От азиатската страна допълниха, че дори я възприемат като "акт на агресия, целящ дестабилизация на положението на Корейския полуостров и региона".

Това бе посочено в изявление на представителя на външното министерство на страната, публикувано в неделя от севернокорейската държавна агенция ЦТАК от представителя на външното министерство на страната. Северна Корея ще продължи да укрепва своята потенциална ядрена отбрана и Съединените щати трябва да приеме факта, че Северна Корея няма да се откаже от тези оръжия още се посочва в изявление.

"Ние ще продължим да укрепваме отбранителния си ядрен капацитет, за да елиминираме ядрената заплаха от страна на САЩ и да установим баланс на силите с тях", посочва се още в съобщението на външонополитическото ведомство, което заяви също, че причината Пхенян да развива ядрени оръжия е за да защити суверенитета и живота на гражданите си от "изнудванията на империалистите в САЩ."

"САЩ не бива да забравят, че Северна Корея бързо се превърна в стратегическа страна, способна да създаде значителна ядрена заплаха срещу цялата американска територия. Ако САЩ искат да живеят в сигурност, е необходимо да се откажат от своята враждебна политика спрямо КНДР. Те също трябва да се откажат от мечтите си, че ще изоставим ядрените си оръжия", посочиха в заключение от министерството.

БГНЕС припомня, че в петък Съветът за сигурност на ООН наложи нови санкции срещу Северна Корея, ограничаващи доставките на петрол, които са от особено значение за ядрената и ракетната програма на Пхенян. Новата резолюция на СС на ООН забранява доставката на близо 75% от рафинираните петролни продукти за КНДР и слага край на доставките на суров петрол.

Както се уточнява, това ще намали потока от гориво под предходния таван, определен от СС на ООН на два милиона барела годишно. Освен това новоприетата резолюция възлага и репатрирането на всички севернокорейски граждани, които работят в чужбина до края на 2019 г.