Сградата на фондовата борса в Ню Йорк ще отвори врати днес за първи път 20 март, когато бе затворена заради избухването на пандемията от COVID-19, съобщава Ройтерс.

Култовата сграда на Уолстрийт №11 ще бъде достъпна за брокерите, които подават поръчки на място, от пода на борсата, но ще бъдат въведени стриктни правила за спазване на социална дистанция.

Освен това на борсата ще присъстват едва около една четвърт от хората, които обичайно са там, съобщи главният търговски директор на NYSE Джон Тътъл. Но въпреки това, по думите му, отварянето на борсата има огромно значение.

"Подът на борсата в Ню Йорк е нещо много по-голямо от тези няколкостотин квадратни метра, които заема. Това е един от символите на Америка и на световните финансови пазари. След два месеца, в продължение на които почти цялата страна, а и целият свят, бяха затворени, сега искаме да сме на една от първите позиции при възстановяването", казва Тътъл.

Повечето от маркетмейкърите на нюйоркската фондова борса, които организират търговията с акциите на над 2 200 компании, ще продължат да работят дистанционно. Повечето от служителите на борсата също няма да присъстват.

На пода на NYSE в първата борсова сесия след карантината ще има около стотина брокери и част от обслужващия персонал. Към тях бе отправен призив да избягват използването на градския транспорт и да използват предпазни средства. Температурата на всеки, който влиза в сградата на NYSE, ще бъде проверявана на входа.

Подът на фондовата борса в Манхатън е последната физическа платформа за търговия с ценни книжа в САЩ. Тя функционира от 1792 година насам.

Всички конкурентни борсови оператори преминаха изцяло към електронните платформи за подаване на поръчки и сключване на сделки.

Според ръководството на NYSE обаче, волатилността и т. нар. "спред" (разликата между котировките за покупка и за продажба) са по-ниски, когато има физическо присъствие и активност на брокерите на пода на борсата. А това, според тях, спестява милиони долари на инвеститорите всеки ден.