Дали всичко беше напразно?

Испания, Франция и Германия отчитат най-големия си брой случаи на коронавирус, откакто излязоха от блокадите, а опасността Европа да пропусне най-добрата си възможност да сложи коронавируса под контрол се увеличава с всеки изминал ден.

Надеждите бяха, че това лято ще могат да се облекчат ограниченията за пътуване и социализиране, защото е много по-малко вероятно хората да се заразят с вируса, когато са на открито и се наслаждават на топлото време.

Европейските икономики зависят от туризма и не можеха да си позволят сезон с празни шезлонги и ресторанти. Авиокомпаниите и хотелите щяха да фалират без нови резервации и приложиха нови хигиенни мерки, за да уверят клиентите в безопасността си. Хората отчаяно имаха нужда да се водят отново с близки и познати.

Този експеримент обаче имаше обратен ефект, пише Bloomberg. Август дори още не е приключил, а броят на случаите скача в Западна Европа, докато в Югоизточна Европа, която избегна най-лошото от първата вълна, също има проблеми.

Германия получи похвали за начина, по който се справи с пролетната вълна, но в събота страната отчете над 2 000 нови случая на COVID-19, което беше най-големият дневен скок от април.

Един от основните фактори беше възобновяването на пътуванията в Европа, в това число почивките или посещенията на близки и познати. Близо 40% от новите случаи в Германия напоследък се смята, че са вследствие на зараза в чужбина, според института Роберт Кох.

Подобно нещо се случва и в Италия, където близо една трета от новите случаи идват от чужбина. Италианци, които почиваха в Сардиния, пък донесоха обратно вируса на континента.

В Европа имаше и редица нови случаи, свързани с празненства. Франция, където в събота бяха обявени близо 5 000 новозаразени, твърди, че това е основният източник на зараза в страната.

Нищо чудно, че еврокомисарят по търговията Фил Хоган бе поставен под натиск и подаде оставка, след като присъства на вечеря в хотел с 80 гости, в разрез с правилата в Ирландия.

Най-безопасните плажове в Европа през 2020 г.Стоите вкъщи от месеци и определено имате нужда от пространство, чист въздух, слънце, но най-вече - от безопасно място за почивка за вас и вашето семейство

Германският канцлер Ангела Меркел твърди, че Европа трябва да избегне затварянето на граници отново “на всяка цена.” Свободното придвижване е в основата на проекта ЕС, а затварянето на границите доведе до срив в икономическата дейност през пролетта.

Въпреки това политиците не могат да игнорират факта, че хората се заразяват с вируса в чужбина и го носят обратно в родните си страни.

За онези, които никога не пътуват в чужбина, за местните собственици на компании, които вече страдаха достатъчно заради мерките, които не бяха по тяхна вина и за медицинските работници, които трябва да се грижат за нова кохорта от пациенти с COVID-19, случващото се е особено притеснително.

Отговорът е много по-активно тестване и следене на завръщащите се от чужбина, както и много по-строги правила при социалните събирания.

За радост, броят на новите пациенти, постъпили в болница, и смъртните случаи е много малка част от това, което беше през пролетта, защото има повече случаи сред младите хора, които прекарват болестта с леки симптоми или без да усетят нищо.

Засичането на повече внесени отвън случаи сочи към подобряването на процеса на тестване. С приключването на летния туристически сезон проблемът със завръщащите се туристи би трябвало да намалее до известна степен.

Икономическите поражения от новия скок в случаите обаче вече са значителни. Изнесените в петък слаби данни за сектора на услугите в еврозоната и решението на Ryanair Holdings Plc да ограничи полетите си през есента предполагат, че потребителите стават по-предпазливи. Списъкът със страните, спрямо които се налага карантина, се увеличава.

Има и риск, че заразата ще започне да се разпространява от млади хора на възрастни и че училищата и детските градини ще бъдат затворени отново, което е кошмарът на всеки родител и финансов министър.

За двете седмици от повторното им отваряне, над 40 училища в Берлин вече обявиха случаи на коронавирус, което доведе до поставянето на ученици и учители под карантина, според Associated Press.

Меркел и президентът на Франция Еманюел Макрон твърдят, че са решени да избегнат нови блокади, но трябва да установят контрол над положението. Има много неща, които правителствата да направят, без да налагат драконови мерки.

От съществено значение е, всеки, пристигащ от високо рисков район, да бъде тестван. В Германия тестовете на завръщащите се пътници са безплатни. Местните здравни власти обаче невинаги разполагат с капацитета да следят дали завръщащите се пътници се тестват или се поставят под карантина. Има информация и за дълги забавяния в получаването на резултатите.

Броят на случаите в Германия нарасна и сред родителите и децата, завръщащи се от Югоизточна Европа. Опитът на германската туристическа асоциация DRV да обвини имигрантите за това и да оневини летовници беше груб и безполезен. Популярни туристически дестинации са в челото на страните, от които в страната се внасят най-много случаи.

От внесените напоследък от чужбина случаи в Германия най-много са дошли от Косово, Турция, Хърватия, България, Босна, Испания, Сърбия, Румъния и Полша.

Ръстът в броя на случаите на COVID-19 в Германия, свързани със сватби и частни празненства, едва ли е изненада, защото правилата за тези събирания варират значително. Отделните провинции имат право да налагат свои правила, а някои от тях са прекалено снизходителни: в Берлин, например, на закрито може да бъде организирано събитие с 500 души.

За сравнение, Англия ограничава частните събирания до 30 души, а правителството заплаши, че ще глобява с 10 000 паунда нарушителите. Ирландия затегна ограниченията, така че събиранията на закрито са с максимално шестима души.

Министърът на здравеопазването на Германия Йенс Шпан е прав, че ако трябва да избираме между отварянето на училищата и посещението на празненства или карнавали, тогава изборът е очевиден.

Германия и другите страни с увеличение в броя на случаите би трябвало да вземат пример от Airbnb Inc., която забрани купоните в свои имоти и сложи ограничение в броя на наемателите до 16.

Ако Европа не се справи с основните неща, тогава страните може да бъдат принудени да предприемат дори още по-непопулярни мерки с цел защита на своето население, в това число препоръки към възрастните хора да си стоят у дома и да не се събират с по-младите си роднини.

Есенните и зимните месеци няма да са леки, но с предприемането на мерки сега може да се избегнат ненужни затруднения.