Ръстът на производството на петрол в САЩ се забавя, но ще продължи да притъпява усилията на ОПЕК да ограничи предлагането на пазара и да нормализира световните запаси, задържайки цените на суровината на нива от около 50 долара за барел през настоящото тримесечие, сочи проучване на CNBC сред енергийни анализатори, трейдъри и икономисти.

Лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия оглавява призивите за задълбочаване на ограниченията в производството, борейки се с възприятията, че страните производителки на петрол не спазват тези призиви. Опасенията около ангажираността на ОПЕК към ограничаването на предлагането понижиха цените на петрола и вкараха суровината в мечи пазар през юни.

В същото време ОПЕК се изправя и срещу познати конкуренти.

Опитите за подкрепа на цената на петрола от страна на организацията насърчиха щатските доставичици да изкарат по-големи количества на пазара, на който така или иначе вече има свръхпредлагане.

Бичи настроените анализатори обаче твърдят, че това се променя, тъй като американското производство показва признаци на изравняване, а поледните данни за щатските запаси сочат към ребалансиране на пазара.

"Борбата все още е шейхове срещу шистови производители," казва Джон Дрискол, директор на JTD Energy Services в Сингапур и бивш петролен трейдър с близо 40 г. опит в сферата. "Бих прогнозирал средна цена за третото тримесечие от малко под 50 долара. През последната година петролът от сорта брент сякаш следва ограничението за скоростта в САЩ: 55 максимум."

От ключово значение за петролните пазари, според Дрискол, остава добивът от шистови формации, като Пермския басейн в югозападната част на САЩ.

Средната цена на петрола от сорта брент ще бъде 50 долара за барел в периода юли-септември, според осреднената прогноза на 21 анализатори, трейдъри и икономисти, участвали в проучването на CNBC. Най-ниската прогноза е била за 40 долара за барел, докато най-високата очакваната цена е била 56 долара.

За сравнение, средната цена на брента бе 50.79 долара за барел през второто тримесечие.

Уорън Гилман, главен изпълнителен директор на CEF Holdings, е прогнозирал най-ниската цена от 40 долара за барел за третото тримесечие. "Нарастващото предлагане ще наложи допълнителни ограничения в производството от страна на ОПЕК, ако искат по-висока цена," казва Гилман.

Бичи настроените анализатори от UBS пък очакват цените да достигнат 60 долара за барел през втората половина, докато от BMI Research прогнозират средна цена от 55.20 долара за барел за периода юли-декември.

Някои сезонни фактори може да окажат подкрепа на цената на петрола през настоящето тримесечие. Производителите от Персийския залив може да спрат част от петрола за експортния пазар, за да задоволят по-високото търсене от страна на местните енергогенератори през лятото, което съвпада с голямото търсене на бензин в САЩ.

"Търсенето в САЩ изглежда доста стабилно, въпреки ниските цени на петрола и най-ниските летни цени на бензина от години," казва Рейчъл Зиемба, управляващ директор в 4CAST-RGE.

ОПЕК не изключва увеличаване на ограниченията в производството. Заедно със стабилизирането на запасите в САЩ, фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха до двумесечен връх от 52.68 долара за барел на 28 юли, отчитайки най-силната си седмица от началото на годината.

Запасите от суров петрол в САЩ отчитат четвърто поредно седмично понижение. Така общите запаси от суров петрол паднаха до под нивото от 2016 г. за първи път през тази година. Въпреки това щатските запаси се задържат упорито над петгодишната си средна стойност.

"Тъй като петролните запаси са барометърът, по който петролният пазар преценява успеха на ОПЕК в ребалансирането му, спад при акциите би бил положителен за пазарните нагласи и за цената на петрола, която в случая на щатския лек суров петрол (WTI) има добри шансове да мине отново нивото от 50 долара за барел," казва Хари Чилингирян от BNP Paribas.

През юли енергийните министри на Саудитска Арабия и Русия обсъдиха в Санкт Петербург продължаване на споразумението за намаляване на производството с 1.8 млн. барела на ден и след март 2018 г., ако е необходимо.

Нивото на спазване на тези ограничения от страна на страните членки на ОПЕК обаче разделя участниците в проучването.

"Прогнозираме цена на брента от или над 50 долара за барел в следващите няколко месеца," казва Йоханес Бенини, председател и основател на JBC Energy. "Цената обаче зависи от това дали договорените ограничения ще се спазват. В противен случай надеждността на споразумението, а оттам и цените на петрола, ще пострадат."

Дрискол от JTD Energy Driscoll казва, че очаква "по-големи заплахи" за ограниченията в производството - както на страните от ОПЕК, така и на тези извън организацията.

В същото време от UBS прогнозират, че ОПЕК ще остане "постоянна" в ангажимента си за ограничаване на производството на петрол, но очакват между 20 и 30% вероятност за провал на споразумението, което може да доведе до краткосрочно падане на цената на петрола до между 30 и 35 долара.

Трябва да се отбележи, че малцина от участвалите в проучването са прогнозирали нива на цената на петрола от над 50 долара за барел през настоящето тримесечие.

Въпреки че повишаването на продуктивността и ефективността, вследствие на иновациите помогнаха на щатските производители да се справят със срива в цената на петрола, се появяват доказателства за възобновяване на финансовия натиск.

Ниските цени принуждават някои оператори да намалят капиталовите разходи. Това забавя ръста на щатското производство, което пък предлага известна подкрепа на петролния пазар.

"Затруднения в обслужването на нефтени находища и ниските цени ще ограничат сондажните дейностти при шистовия добив на петрол в САЩ през второто полугодие, което ще ограничи ръста," казва Питър Лий, петролен и газов анализатор в BMI Research в Сингапур.

Следеният отблизо брой на нефтените платформи в САЩ отчете седмичен спад в края на юни за първи път от януари насам, докато данните от последните седмици отчитат само умерен ръст.

Миналия месец щатската компания Anadarko Petroleum отчете по-голяма от очакваната тримесечна загуба и обяви, че ще намали капиталовите си разходи за 2017 г. с 300 млн. долара, заради ниските цени на петрола. Базираната в Тексас компания бе първият голям щатски производител, който предприе подобна стъпка.

В същото време изпълнителният председател на Halliburton заяви, че ръстът в броя на нефтените платформи в Северна Америка достига до етап, в който показва признаци на застой.

"Щатските производители не са подготвени и нямат възможността да поддържат производството при каквато и да била цена на петрола," казва Оле Хансен от Saxo Bank в Копенхаген.

Забавянето на темпа на растеж на производството в САЩ, спадът в капиталови разходи и намаляващите петролни запаси може да осигурят на ОПЕК прикритието, от коеот има нужда, за да оправдае още по-големи ограничения в производството пред своите страни членки, с което ще ускори процеса по ребалансиране на пазара.

"Тези събития предоставят на ОПЕК възможности," казва Хансен. "Ако органозацията успее, цената на петрола от сорта брент вероятно ще се повиши до около 55 долара за барел в идните месеци, преди отново да тръгне надолу, на фона на евентуални опасения с насочването на фокуса към 2018 г. и потенциалния риск от излизането на допълнителни количества петрол на пазара, ако ОПЕК и Русия не продължат споразумението си и след първото тримесечие на 2018 г."

Енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фатих заяви преди време, че кралството ще ограничи износа на суров петрол до 6.6 млн. барела днвено през август. Това е с близо 1 млн. барела под нивата от преди година.