Азиатските индекси се повишиха за трета поредна сесия, водени от ръста на щатските индекси вчера и поскъпването на долара спрямо останалите основни валути.

Широкият щатски индекс S&P 500 добави вчера 1% към стойността си до нива 2 121.24 пункта, или на крачка от исторически най-високите си нива на затваряне. С 1% се повиши още и индексът на сините чипове Dow Jones до нива от 18 115.84 пункта.

Най-много добави към стойността си технологичният Nasdaq – 1.3% до ниво от 5 132.95 пункта.

Коментарите от страна на Фед, че лихвите няма да се повишават толкова бързо, каквито са очакванията на пазара, до голяма степен бяха в основата на повишението на щатските и азиатските индекси.

„Това премахва сериозен източник на несигурност за азиатските пазари и трябва да е позитивен фактор в средносрочен аспект. Гръцкият фактор на този етап ограничава до голяма степен положителните настроения сред анализаторите“, коментира Стивън Чиу, стратег в Mitsubishi UFJ Financial Group в Хонконг, цитиран от CNBC.

Широкият индекс MSCI Asia-Pacific се повиши с 0.6%, докато японският Nikkei нарасна с 0.9% от едномесечното си дъно постигнато вчера.

„Пазарът явно е на мнение, че Фед ще повиши нивото на лихвите веднъж през тази година, а не два пъти, каквито бяха консенсусните очаквания преди срещата на резерва този месец“, според Даисуке Уно, стратег в Sumitomo Mitsui Bank.

Въпреки всеобщото позитивно настроeние, спадът на китайския пазар продължава, като основните китайски индекси загубиха нови 3% рано днес.

Ако приключат при настоящите си нива, китайските индекси биха регистрирали най-лошото си седмично представяне от първата седмица на октомври 2008 година, или в разгара на финансовата криза.

Десетгодишните щатски облигации се търгуват при лихвени нива от 2.33%, докато съпоставимите японски облигации са с лихви от 0.44%.

При суровините петролът отстъпи минимално, като брентът с доставка през август загуби 10 цента от стойността си до нива от 64.15 долара за барел.

Златото продължи с повишението си и в момента се търгува при ключовото ниво от 1 200 долара за унция с незабавна доставка. Среброто се търгува при нива от 16.15 долара за унция.