След продължило почти три седмици покачване щатските индекси са на най-високите си нива от повече от месец. Инвеститорите се надпреварват да купуват акции, за да си гарантират място в останала част от ралито според анализатори.

Технологичният Nasdaq вчера нарасна с 3.8%, или 58.05 пункта, до 1587.00 пункта, регистрирайки ръст от 0.6% от началото на годината. Вчерашният ръст беше подпомогнат от 6-процентно увеличение в цената на акциите на Intel и 7-процентно покачване в тези на Hewlett-Packard. Пазарната стойност на Google, която обяви, че ще освободи около 200 служители, нарасна с 3%.

Индексът Dow Jones се повиши с 2.25%, или 174.75 пункта, до 7 924.56 пункта, докато S&P 500 нарасна с 2.33%, или 18.98 пункта, до 832.86 пункта. Индексите обаче все още губят 10 и 8%, респективно, от началото на годината. Dow Jones е на път да запише най-добрия си месец от 2002 г.

Инвеститорите омаловажиха вчерашните лоши икономически новини заключавайки, че данните са могли да бъдат и по-лоши според анализатори.

Първоначалните молби за помощи при безработица са нараснали през миналата седмица, а броят на безработните, които са получавали помощи в период на повече от една седмица е скочил до ново рекордно ниво. В същото време ревизираните данни на правителството показаха, че икономиката на САЩ се е свила с 6.3% през четвъртото тримесечие на 2008 г., или с повече от първоначалните данни.

Облекчение донесе успешния аукцион на Министерството на финансите на седемгодишни облигации на стойност 24 млрд. долара. По-рано през седмицата инвеститорите имаха опасения, след като ауцкионите на облигации във Великобритания и в САЩ не привлякоха много кандидат-купувачи.

Цената на суровия петрол скочи до най-високото си ниво през тази година, нараствайки с 2%, до 54.34 долара за барел на Нюйоркската търговска борса. В резултат на това акциите на енергийните компании се оскъпиха. Книжата на Chevron поскъпнаха с 0.7%, докато тези на ConocoPhillips добавиха 1.5% към цената си.