В сряда инвеститорите на Уолстрийт купуваха предимно акции на компании от енергийния и потребителския сектор, но останаха предпазливи по отношение на затруднения финансов сектор.

Цените на акциите на банките и брокерските къщи в по-голямата си част се понижиха, след като от Lehman Brothers Holdings Inc. обявиха, че планират да продадат мажоритарен дял от подразделението си за инвестиционно управление и да отделят проблемните ипотечни активи в отделна компания.

Във вторник опасенията, че Lehman няма много опции да набере капитал доведоха до повсеместни разпродажби на борсата. Акциите на компанията потънаха с почти 50% вследствие на притесненията на инвеститорите, че банката ще бъде покосена от загубите си, свързани с ипотечни активи и другите финансови проблеми

Вчера акциите на четвъртата най-голяма инвестиционна банка в САЩ загубиха нови 6.9%, до 7.25 долара за брой.

Индексът Dow Jones добави 38.19 пункта, или 0.34%, до 11 268.92 пункта, след доста променливи движения през цялата сесия.

По-широките индекси също отбелязаха ръст. Индексът S&P 500 нарасна с 0.61%, до 1 232.04 пункта, докато технологичният Nasdaq се покачи с 0.85%, до 2,228.70 пункта.

Dow загуби 2.4% във вторник, на практика изтривайки големите печалби от понеделник.

Цените на облигациите паднаха в сряда. Доходността на 10-годишните държавни облигации нарасна до 3.63%, в сравнение с 3.59% във вторник. Доларът се оскъпи спрямо повечето основни валути, докато цената на златото падна.

Цената на петрола отбеляза спад, след като силата на долара и индикациите за отслабваща икономика надделяха над решението на ОПЕК да намали производството. Цената на суровия петрол падна с 68 цента, до 102.58 долара за барел на Нюйоркската търговска борса (NYMEX).

Много наблюдатели на Уолстрийт споделят, че фондовият пазар няма да бъде способен да отбележи продължително възстановяване докато инвеститорите не определят размера на загубите във финансовия сектор.

Броят на печелившите акции на Нюйоркската фондова борса вчера надхвърли този на губещите в съотношение 8 към 7 в сряда. Изтъргуваният обем достигна 6.29 млрд. акции, в сравнение с 7.19 млрд. книжа сменили собствениците си във вторник.

Индексът Russell 2000 на по-малките компании нарасна с 1.40%, до 717.16 пункта.

В останала част от света японският основен индекс Nikkei падна с 0.44%, британският FTSE 100 загуби 0.91%, докато германският DAX и френският CAC-40 се разделиха с 0.37 и 0.23%, респективно.