Повишените очаквания на инвеститорите за намаляване на лихвите в САЩ допринесоха за силния ръст на щатските индекси. Те отбелязаха най-голямото си двудневно повишение от пет години насам.

Негативните данни за пазара на недвижимите имоти в САЩ, както и изнесените тази седмица данни за потребителското доверие в най-голямата световна икономика, затвърждават очакванията за по-нататъшна политика на намаляване на лихвите.

Фед намали нивото им на два пъти през тази година, веднъж с половин процентен пункт и веднъж с 25 базисни пункта.

Индексът Dow Jones добави 2.6% към стойността си, до ниво от 13 289.45 пункта, докато технологичният Nasdaq се повиши дори с повече, след като отбеляза ръст от 3.2%, до ниво от 2 662.91 пункта.

Ден по-рано индексът DOW се повиши с нови 215 пункта, връщайки се отново над психологическото ниво от 13 000 пункта.

До голяма степен за положителното настроение на фондовите пазари допринесе и силният спад в цената на петрола.

Фючърсите на ценната суровина с доставка през януари загубиха 3.8 долара от стойността си вчера, до ниво от 90.62 долара за барел по време на търговията на щатските пазари, като по време на азиатската борсова сесия петролът възстанови част от загубеното, до ниво от 91.36 долара за барел.

Все по-чести стават дните за фондовите борси, когато един ден се регистрира значително повишение, а на другия понижение, коментират специалисти. Очакванията са, че това е доста вероятно да продължи и през следващите дни до края на годината.

Дори и на фона на значителното повишение на индекса Dow Jones обаче, регистриран през последните два дни, той все още е с 9% под постигнатата си на 9 октомври рекордна стойност от над 14 000 пункта.

По-нататъшната посока на щатските индекси се очаква да продължи да се предопределя от излизащите макроновини за щатската икономика, както и от резултатите на водещи щатски компании.