Компаниите членове на широкия щатски индекс Standard & Poor's 500 обичат своите акционери, дори твърде много. Те са на път да изхарчат 914 млрд. долара за обратни изкупувания на акции и дивиденти през тази година, или около 95% от печалбите им, според данни на S&P Dow Jones Indices.

Сумата за подобни действия, насочени към акционерите, е на път да нарасне близо два пъти спрямо изплащаното през последното десетилетие. Това компаниите правят за сметка на намалените капиталови инвестиции.

Обратното изкупуване на акции е допринесло до голяма степен за едно от най-големите ралита при широкия индекс за последните 50 години, като акциите на компаниите с най-големи програми за обратно изкупуване са поскъпнали с над 300% от дъното през март 2009 година.

„Щатските компании са направили почти всичко по силите си, за да могат да максимизират програмите си за обратно изкупуване“, коментира Крис Буфард, инвестиционен стратег в Mutual Fund Store, цитиран от Bloomberg.

Компаниите от индекса S&P 500 най-вероятно са регистрирали ръст в печалбите си от 4.9% през третото тримесечие, според средните очаквания на анализаторите.

Пет години на ръст в индекса е довел до това компаниите да разполагат с 3.59 трлн. долара в кеш и търгуеми активи, като те са набрали нови 1.29 трлн. долара през тази година с продажба на облигации.

Компаниите от широкия щатски индекс ще похарчат 565 млрд. долара за обратни изкупувания и ще повишат изплащания дивидент средно с 12% до 249 млрд. долара.

Печалбите им се очаква да достигнат 964 млрд. долара, ако регистрират ръст от средно 8% през тази година.