Китай изпрати писмен отговор на Съединените щати във връзка с настояването на Вашингтон за провеждане на реформи в сферата на външната търговия, съобщава Reuters. Агенцията цитира източници, близки до американското правителство.

Не е ясно обаче дали документът съдържа информация за евентуалните отстъпки, които Пекин е готов да направи, за да удовлетвори исканията на американския президент Доналд Тръмп и неговата администрация.

От началото на тази година САЩ въведоха нови мита върху вноса на китайски стоки за над 250 млрд. долара, а Поднебесната империя отговори с вдигане на тарифите върху американските продукти.

Очаква се Тръмп да се срещне със своя китайски колега Си Дзинпин в рамките на срещата на лидерите от Г20, която ще се проведе в края на ноември в аржентинската столица Буенос Айрес.

Основните критики на американския президент към китайските търговски практики засягат защитата на интелектуалната собственост, държавните субсидии за китайските индустриални предприятия и търговския дисбаланс.

Източниците на Reuters обаче не посочват дали писменият отговор на Пекин съдържа информация за някакви конкретни стъпки, които ще бъдат предприети за изчистване на противоречията. Тръмп беше категоричен, че няма да започне официални преговори по търговския въпрос, ако Китай не предприеме реални действия за промяна на търговската си политика.

Според някои експерти обаче, шансът за постигане на договорка е малък, тъй като Си Дзинпин продължава да поддържа тезата, че САЩ трябва първо да отменят допълнителните мита върху китайските стоки, включително и тези върху стоманата и алуминия, въведени през март тази година. Той на няколко пъти подчерта това в последните си изказвания.

По-рано този месец лидерите на двете водещи световни икономики проведоха телефонен разговор, след който Тръмп заяви, че има надежда за постигане на "сделка" с Китай, но в същото време предупреди, че Вашингтон има готовност и за въвеждане на нови търговски ограничения, ако не бъде постигнат прогрес.

Следващата стъпка предвижда вдигане на митата върху китайски стоки на стойност 200 млрд. долара от 10 на 25% от 1 януари догодина, както и на всички останали китайски продукти (в размер на близо 270 млрд. долара), ако Пекин откаже да се съобрази с американските искания.

Развитието на ситуацията оттук нататък ще зависи изцяло от хода на преговорите, пише още Reuters.

Американските компании обаче са разтревожени от евентуалната ескалация на напрежението. Агенцията цитира президента на Американско-китайския бизнес съвет Крейг Алън, според когото Китай може да се оттегли от преговорите, ако Белият дом вземе решение за ново увеличение на митническите такси.

Тонът на американския вицепрецидент Майк Пенс пък беше още по-твърд от този на Тръмп. По-рано тази седмица той заяви, че Китай трябва да промени поведението си, ако иска да избегне нова "студена война" със Съединените щати.

Според китайските представители, цитирани от Reuters, една от основните цели на китайските управляващи е да избегнат въвеждането на нови мита от 1 януари. Но в същото време добавят, че постигането й зависи от двете страни, не само от Пекин.