Мнозина смятат, че импийчмънт на президента е последното нещо, което може да се случи в Америка. Но на фона на последните противоречия в Белия дом е неизбежно да възникнат въпроси дали президентът Доналд Тръмп може да бъде отстранен от длъжност.

Историкът Роналд Л. Фийнмън прогнозира, че настоящият американски президент ще бъде отстранен след импийчмънт или ще бъде принуден да се оттегли в рамките на седмици.

От 1841 г. над една трета от американските президенти или са починали по време на мандата си, или са се разболели, или са подали оставка. Но нито един американски президент не е бил принуден да се оттегли от поста си заради импийчмънт.

Само четири пъти в историята си Конгресът е обсъждал сериозно отстраняване на президента. Андрю Джонсън на практика е отстранен заради недоволството на Конгреса от начина, по който решава някои въпроси след Гражданската война, но впоследствие е оправдан от Сената с един глас повече и остава на поста си.

Конгресът приема решение за импийчмънт на президента Джон Тейлър - предложението за отстраняване идва от собствената му партия, но впоследствие то се проваля. По-късно Конгресът обсъжда импийчмънт на Ричард Никсън заради скандала Уотъргейт, но той подава оставка, преди да се стигне до формално отстраняване.

Бил Клинтън е отстранен от Камарата на представителите по обвинения в лъжесвидетелстване и възпрепятстване на правосъдието във връзка с аферата му със стажантката в Белия дом Моника Люински. В крайна сметка, Клинтън беше оправдан от Сената.

Процесът по импийчмънт протича в Конгреса и изисква критични гласове както в Камарата на представителите, така и в Сената. Често се казва, че „Камарата отстранява, а Сенатът осъжда или не“. В действителност, Камарата първо решава дали има основание за отстраняване на президента и ако има, Сенатът провежда формален процес по импийчмънт.

В Камарата на представителите

Съдебната комисия в Камарата решава дали да пристъпи към импийчмънт или не. Ако пристъпи, председателят на съдебната комисия придлага решение, призоваващо комисията да започне официално запитване за импийчмънт.

Въз основа на запитването съдебната комисия изпраща друга резолюция до Камарата на представителите в пълния й състав, в която посочва, че има основания за импийчмънт или че не се изисква отстраняване от длъжност.

Камарата на представителите в пълния й състав трябва да обсъди резолюцията и да гласува всяко едно основание за импийчмънт. Ако някое от тях бъде одобрено с обикновено мнозинство, президентът е импийчнат. Това е нещо като да бъде обвинен в престъпление и означава, че предстои дело. Тук започва ролята на Сената.

В Сената

Той получава основанията за импийчмънт от Камарата на представителите и формулира правила и процедури за провеждане на дело. На делото президентът е представляван от адвокатите си.

Избрана група членове на Камарата на представителите изпълнява ролята на „прокурори“. Председателят на Върховния съд (в момента Джон Робъртс) е председателстващ по време на процеса, а всички 100 сенатори участват в съдебното жури.

След края на делото Сенатът се събира на закрито заседание, за да обсъди присъдата. На открито заседание той гласува присъдата. 2/3 от гласовете в Сената означават осъдителна присъда.

След това Сенатът гласува за отстраняване на президента от длъжност и може да гласува с обикновено мнозинство да му забрани да заема държавна длъжност в бъдеще.

Нарушения, които водят до импийчмънт

Член II, Част 4 от Конституцията постановява: „Президентът, вицепрезидентът и всички държавни служители на САЩ трябва да бъдат отстранени от длъжност след осъждане за държавна измяна, подкуп или други тежки престъпления“. Според конституционните съдии други тежки престъпления включват: реални престъпления – нарушаване на закона, злоупотреба с власт, нарушаване на общественото доверие.

В миналото Конгресът е искал импийчмънт за актове в три категории: превишаване на конституционните рамки на властта, поведение, което е рязко несъвместимо с функциите и целта на държавната длъжност и използване на властта за неуместна цел или лична изгода.

Ако Доналд Тръмп бъде импийчнат, осъден от Сената и отстранен от длъжност, вицепрезидентът Майк Пенс веднага ще положи клетва като президент. Ако Тръмп и Пенс бъдат отстранени едновременно от длъжност, което е малко вероятно да се случи, президентският пост ще поеме председателят на Камарата на представителите Пол Райън.

Голямо препятствие пред отстраняването на Тръмп е, че Камарата на представителите и Сенатът се контролират от републиканците. Малко е вероятно собствената му партия да поиска импийчмънт, ако разбира се, не бъде подложена на огромен обществен натиск. Но все пак не е невъзможно. Много републиканци изобщо не харесват новоизбрания президент.

Председателят на Камарата на представителите Пол Райън е открит враг на Тръмп. Двамата бяха открито враждебни един към друг по време на предизборната кампания и двамата първоначално отказаха да признаят властта на другия.

Така че Камарата на представителите може да се обърне срещу него. Но има ли реални основания за импийчмънт? Според професора по право от университета в Юта Кристофър Луис Петерсън, Тръмп е бил замесен в измами и рекет, които отговарят на критериите за „тежки престъпления“.

Според Петерсън Конституцията не забранява на Конгреса да пристъпи към импийчмънт на президент за предполагаеми действия, които са се случили преди встъпването в длъжност. Тръмп беше заплашен от съдебен процес за изнасилване на 13-годишно момиче, но делото беше прекратено.

Но президентът е обвинен в измами от бивши студенти във вече закрития университет Тръмп. Студентите твърдят, че били подведени да платят 35 000 долара, за да научат безполезни „тайни“ за инвестирането в недвижими имоти.

След като президентът встъпи в длъжност, той е имунизиран от съдебни дела по време на мандата си като държавен глава, но Върховният съд постанови, че това не важи за актове преди встъпването му в длъжност.