Азиатските индекси регистрираха спад в началото на седмицата след спекулациите, че приетият щатски план за спасяването на финансовите пазари явно няма да е достатъчен за спасяването на щатската икономика.

Японският Nikkei 225 загуби 4.4% от стойността си, до ниво от 10 452 пункта, а хонгконгският Hang Seng се понижи с 3.7%, до 17 198 пункта.

Загуби днес претърпяха още индексите на Китай, Австралия, Южна Корея, Сингапур и Тайланд. Основният индонезийски индекс се понижи с над 5%.

Търговците разпродаваха масово акциите на финансовите и строителните компании, след като стана ясно през уикенда, че немското правителство ще налее нови 50 млрд. евро в изпадналата в затруднение компания Hypo Real Estate.

В неделя премиерът на Белгия обяви, че френската банка BNP Paribas SA е изявила желание за придобиване на 75% от друга банка в затруднение - Fortis NV.

Финансовият министър на Великобритания също обяви, че страната му е готова да предприеме „големи стъпки, които не биха предприети в нормална обстановка“, за спасяване на страната от финансова криза, цитиран от Bloomberg.

Изнесените данни за заетостта в САЩ в петък внесоха допълнително напрежение на пазарите. Фючърсите на щатските индекси приключиха с ново понижение, което сочи, че днес най-вероятно ще отворят на отрицателна територия.

Притесненията за разрастването на кризата напълно засенчиха приемането от страна на Конгреса на спасителния финансова план на правителството в размер на 700 млрд. долара.
Щатските индекси не съумяха да запазят положителното си настроение в края на изминалата седмица и приключиха с понижения, като индексът Dow Jones загуби 157.47 пункта, до ниво от 10 325.38, а S&P 500 падна с 15.05 пункта, до 1 099.23 пункта.

За изминалата седмица S&P 500 е загубил 9.4%, достигайки близо петгодишен минимум. За Dow Jones седмичната загуба е от 7.3%, а за Nasdaq -10.8%. И двата индекса отидоха на най-ниски нива от 2005 г. до сега.