Китай и Русия подписаха редица споразумения по време на посещението на руския министър-председател Михаил Мишустин в Пекин, съобщава Reuters.

Двустранните отношения бяха определени като безпрецедентно високи на фона на критиките на Запада заради войната в Украйна.

Посещението идва след острата реакция на Русия и Китай по повод декларациите на Групата на седемте нации, които проведоха Среща на върха в Хирошима миналия уикенд.

Под тежестта на западните санкции, Москва все повече търси стабилната опора на Пекин за подкрепа, отбелязва още Reuters.

"Днес отношенията между Русия и Китай са на безпрецедентно високо ниво", заяви Мишустин по време на срещата с китайския си колега Ли Цян.

"Те се характеризират с взаимно зачитане на интересите на другата страна, желание за съвместен отговор на предизвикателствата, което е свързано с повишената турбулентност на международната арена", каза той.

"Както казват нашите китайски приятели, единството дава възможност да се преместват планини".

Геополитически шах: Ключовите ходове на Г-7 в играта с Китай и Русия Най-развитите икономики ще трябва да преодолеят дори по-сериозните си различия, за да са единни срещу Пекин и Москва

Подписаните меморандуми за разбирателство включват споразумение за задълбочаване на инвестиционното сътрудничество в областта на търговските услуги, пакт за износ на селскостопански продукти за Китай и друг за спортно сътрудничество.

През март Си Дзинпин посети Москва и проведе разговори със "скъпия приятел" Владимир Путин, след като се ангажира с партньорство "без граници" точно преди руското нападение над Украйна през 2022 г., което Москва нарича "специална военна операция", отбелязва Reuters.

Пекин отхвърли опитите на Запада да свърже партньорството си с Москва с Украйна, като настоя, че отношенията им не нарушават международните норми, Китай има право да си сътрудничи с когото си поиска и сътрудничеството им не е насочено срещу трети държави.

"Китай е готов да работи с Русия за осъществяване на съвместното сътрудничество между двете страни, а насърчаването на прагматичното сътрудничество в различни области може да го изведе на ново ниво", заяви Ли пред Мишустин.

Пекин изрази силно недоволство във връзка с комюникето на Г-7 за КитайВ документа бяха отправени упреци към Пекин във връзка с Южнокитайско море, правата на човека и предполагаеми китайски намеси във вътрешните дела на други страни

През април износът на Китай за Русия отбеляза трайна динамика, като се повиши със 153,1% спрямо година по-рано, според данни на китайските митници.

Предвижда се енергийните доставки на Русия за Китай да нараснат с 40% през тази година, а двете страни обсъждат доставки на технологично оборудване за Русия, съобщи агенция Интерфакс.

Задълбочаването на връзките с Китай е стратегически курс за Москва, заяви секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, който в понеделник проведе разговори с Чен Уенцин, член на Политбюро на Китайската комунистическа партия, който наблюдава полицията, правните въпроси и разузнаването.

Защо Китай няма да рискува икономиката си, за да спаси Путин?Русия разполага с един очевиден съюзник, към когото да се обърне, докато между страната и Запада прехвърчат геополитически искри относно Украйна

Пекин се въздържа от открито осъждане на руската инвазия. Но от февруари насам Си Дзинпин популяризира мирен план от 12 точки, който беше посрещнат скептично от Запада и предпазливо приветстван от Киев.

Миналата седмица специалният представител на Китай по евразийските въпроси Ли Хуей посети Украйна и се срещна с президента Володимир Зеленски, с което постави началото на европейска обиколка, която Пекин обяви за свое усилие да насърчи мирните преговори и политическото уреждане на кризата.

Планирано е Ли Хуей да посети Русия в петък, съобщи руската информационна агенция ТАСС.