Следващата седмица ще можем да кажем като правителство дали България ще подпише Договора за стабилност, ще поеме ли ангажименти към него преди момента, в който ще се присъедини към Еврозоната, и в кои глави от този договор или ще заеме друга позиция.

Това каза заместник-министърът на външните работи Константин Димитров, който участва в дискусия на парламентарната Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове с български представители в Европейския парламент, предаде БТА.

Заместник-министърът отбеляза, че работното заглавие на документа е Договор за стабилност, координация и управление в икономическия и монетарния съюз, и че вчера е получен последният му вариант. Димитров каза, че позицията ще бъде изготвена в консултация с българския парламент.

Австрийският "Ди Пресе" коментира, че Германия изненадващо е надделяла в преговорите за налагането на ново европейско наказание за слаба национална бюджетна политика.

Според проектопредложението за пакта всяка страна, която не въведе дългова спирачка на национално ниво, може да бъде изправена пред съда на ЕС в Люксембург. Съдът ще може да налага глоба в размер, който не надвишава 0.1% от БВП на провинилата се държава.

Планира се средствата от глобите да отиват за постоянния механизъм за финансова стабилност, който ще замени сегашния европейски спасителен фонд през 2013 година.

Преоктоспоразумението предвижда още, че спасителни заеми ще се отпускат само на европейски правителства, ратифицирали ново бюджетно споразумение на ЕС, предаде АФП.